Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Żory: Sukces naszego maratończyka!

Katarzyna Śleziona
Na zawodach w Spale panu Karolowi kibicowała synowa Ewa. - Udało się zdobyć złoto - mówi biegacz. Katarzyna Śleziona
62-letni Karol Kałus wygrał bieg na 1000 metrów na zawodach weteranów w Spale. Zwyciężył, mimo że podczas biegu odnowiła się kontuzja kolana.

Karol Kałus, nasz najbardziej utytułowany maratończyk z Żor, zdobył do swojej bogatej kolekcji medali kolejne cenne trofeum. Jest to złoto wywalczone w biegu na 1000 metrów podczas XX Halowych Mistrzostw Polski Weteranów LA w Spale. 62-letni żorzanin nie miał sobie równych. Jako pierwszy przekroczył linię mety z czasem 03:25.99.
Na tych samych zawodach wystartował też w biegu na 3000 metrów. Otarł się o podium, bo zajął czwarte miejsce. Mimo to jest zadowolony ze swoich występów.
- Cieszę się ze złota. Czwarta lokata też jest niezła. Podczas biegu walczyłem z kontuzją kolana. Myślałem, aby zejść wcześniej z trasy, ale dobiegłem do mety. Teraz chodzę po lekarzach, bo chcę wyleczyć bolące kolano w prawej nodze - mówi Karol Kałus. Żorzanin musiał też zrezygnować z treningów.
- Gdy człowiek biega, bardzo obciąża swoje nogi. Mam nadzieję, że uda mi się szybko wrócić do zdrowia. 22 kwietnia jadę na trzy tygodnie do sanatorium w Bieszczady - mówi pan Karol, który właśnie tam planował zorganizować dla siebie mały obóz przygotowawczy do Mistrzostw Polski, jakie odbędą się w czerwcu w Zielonej Górze. - Jednak jak kolano dalej będzie boleć, to będę musiał niestety zmienić swoje plany - dodaje pan Karol.
Dlatego mimo kontuzji żorzanin nie rezygnuje ze sportu. - Jeżdżę na rowerze i na basen do Pawłowic - mówi Kałus. Dba także o dobre odżywianie. - Jem energetyczne śniadania: płatki z mlekiem, chleb z dżemem, by mieć siłę na cały dzień. Unikam raczej mięsa. Każdemu polecam racjonalne porcje posiłków o stałych porach dnia - mówi pan Karol, emerytowany górnik.
Kałus biega od ponad 40 lat. Ma na koncie wiele sukcesów. W poprzednim roku także zdobył złoto podczas Mistrzostw Polski weteranów. Dla przykładu dwa lata temu wygrał bieg Emila Zatopka na 22 kilometry w Czechach. - Byłem też pierwszy na 12 kilometrów w Istebnej, czy na 8 kilometrów w Sosnowcu - dodaje pan Karol.
Ile kilometrów żorzanin przebiegł do tej pory? - Z pewnością dwa razy okrążyłem już równik. I dalej nie mam dosyć biegania - dodaje pan Karol.

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia