Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16 grudnia odbędzie się promocja książki o Dogonach. Poznacie smak piwa z Afryki i wygracie nagrody

KAKA
Dzisiaj o godz. 17.30 w klubie Spinoza na Rynku odbędzie się promocja książki pt. "Dogon ya gali. Dawny Świat Dogonów". Jej autorem jest Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach. Podczas spotkania odbędzie się losowanie, w którym do wygrania będzie egzemplarz publikacji lub afrykańska niespodzianka! Wstęp wolny!

W programie przewidziano: spotkanie z autorem oraz prezentacja książki, multimedialne opowieści afrykańskie przy orzeszkach prosto z Ouagadougou oraz dla odważnych możliwość degustacji tradycyjnego piwa afrykańskiego, a także losowanie nagród - mówią organizatorzy. KAKA

Lucjan Buchalik jest etnologiem afrykanistą, w 1986 roku uzyskał dyplom magistra etnografii Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1997-99 był słuchaczem Podyplomowego Studium Muzealniczego przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii uzyskał w 2008 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1997 roku prowadzi zajęcia z zakresu Antropologii Społeczeństw Pozaeuropejskich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego, w 2003 roku podjął pracę w Muzeum Miejskim w Żorach.

RECENZJA

Książka Lucjana Buchalika „Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów” w swoim założeniu chce być monografią szeroko prezentującą dawną i współczesną kulturę Dogonów – jednego z najbardziej znanych ludów afrykańskich, żyjącego na pograniczu Mali i Burkiny Faso. Ostatnie całościowe omówienie kultury Dogonów ukazało się w połowie XX w. i dotyczyło ono Dogonów zamieszkujących w tzw. „Falezach” i na Płaskowyżu Bandiagary. Od tego czasu nikt nie podjął próby przedstawienia w miarę pełnego obrazu tego ludu. Natomiast w języku polskim opublikowano tylko jedną obszerną pracę o Dogonach autorstwa Marcela Griaule’a, najwybitniejszego ich badacza. Z pewnością to wszystko uzasadnia powstanie monografii o Dogonach w języku polskim. Wydaje mi się także, że do realizacji tego zadania dobrze przygotowany jest Lucjan Buchalik, autor książki, doceniany w środowisku polskich afrykanistów badacz tego regionu i ludu. Przemawia za tym jego dobre opanowanie bazy źródłowej, a szczególnie wykorzystanie własnych badań terenowych, które zostały przeprowadzone podczas kilku sezonów badawczych, począwszy od 1985 r. do dzisiaj.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto