Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotele Żory: Trudno uwierzyć, że dawniej na Rynku znajdowały się luksusowe hotele

Katarzyna Śleziona
Początek XX wieku. Z prawej strony widzimy budynek zegarmistrza Pawła Hałacza i obok Hotel zur Post (potem Hotel Pod Pocztą), drugi w Żorach od 1884 r. Nazwa hotelu pochodzi od sąsiedztwa z pocztą. W okresie międzywojennym jego właścicielem był Majchrowicz.
Początek XX wieku. Z prawej strony widzimy budynek zegarmistrza Pawła Hałacza i obok Hotel zur Post (potem Hotel Pod Pocztą), drugi w Żorach od 1884 r. Nazwa hotelu pochodzi od sąsiedztwa z pocztą. W okresie międzywojennym jego właścicielem był Majchrowicz. Muzeum Miejkie w Żorach
Hotele Żory: Trudno uwierzyć, że dawniej na żorskim Rynku znajdowały się luksusowe hotele. Zatrzymywali się w nich nawet niemieccy goście. Niestety budynki legły w gruzach podczas działań wojennych i dzisiaj, po hotelach rynkowych, nie ma śladu.

Hotele Żory: Trudno uwierzyć, że dawniej na Rynku znajdowały się luksusowe hotele

Na przełomie 2014 i 2015 r. na Hulokach ma zostać otwarty pierwszy uśmiechnięty w Polsce - Hotel Alto. Od kilkunastu miesięcy nocleg w Żorach można wykupić w Western Hotelu przy wiślance. Możemy tu zarezerwować pokój przypominający więzienną celę, albo zarezerwować nocleg w pokoju, w którym straszy duch wodza Winettou. W naszym mieście działa też prywatny Kameleon Hotel&Spa przy ul. Boryńskiej, trzygwiazdkowy, z 28 pokojami oraz Budynek Mieszkalno-Usługowy Quatrro (dawniej Hotel Żory) przy ul. Wojska Polskiego, dwugwiazdkowy, z 34 pokojami, którego administratorem jest Spółka Nowe Miasto. Ten budynek powstał w latach 70. XX wieku i był własnością Rybnickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego "Peberow".
Póki co, w planach nie ma budowy nowych hoteli w Żorach. I pomyśleć, że dawniej nasze miasto słynęło z oryginalnych hoteli o bardzo ciekawych nazwach.

Czytaj więcej na temat HISTORII ŻOR - archiwalne zdjęcia!

Najstarszy Zweiga

Najstarszym hotelem na Rynku był Hotel Zweiga "Pod Czterema Lipami", powstały w 1840 roku (w jego miejscu znajduje się dziś bank i szkoła językowa, a ponad dwie dekady temu był tu dom handlowy "Żar").

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

W latach późniejszych aż do 1937 roku był w posiadaniu żydowskiej rodziny Zweig. Gdy budynek nosił nazwę Zweig, należał wówczas do Salo Zweiga, destylatora, gorzelnika, szynkarza, a następnie - do Maxa Zweiga, działacza politycznego mniejszości niemieckiej w Żorach. Właściciel sprzedał hotel. Kupił go w 1937 roku Paweł Szwarc. To za jego czasów hotel został zmodernizowany i otwarty 28 lipca 1938 roku pod nazwą "Hotel Polski". To było prawdziwe święto. Goście hotelowi mogli kosztować wyszukanych potraw i trunków.

Odbyła się msza święta w kościele parafialnym. Poświęcenia hotelu dokonał ks. dziekan Klimek. W odnowionym budynku mieściły się nie tylko stylowe apartamenty z łazienką i bieżącą wodą, ale i sala do zabaw i zebrań towarzystw oraz organizacji.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, w pierwszych dniach września, w hotelu mieściła się siedziba 5 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Budynek był we władaniu niemieckim, dlatego jego nazwę zmieniono na "Panzer Hotel". To właśnie w czasie okupacji niemieckiej w hotelu odbywały się pobory rekrutów do Wehrmachtu i funkcjonowało tu biuro do spraw przeglądów rasowych Głównego Urzędu do Spraw Rasy i Osadnictwa (RuSHA). Niestety 23 marca w 1945 roku, hotel uległ zniszczeniu.

Hotel zur Post

Drugim znanym hotelem na Rynku był, działający od 1884 roku, dwupiętrowy "Hotel zur Post", zmieniony później na Hotel "Pod Pocztą"(dzisiaj mamy tu część Restauracji R-1272). Należał do A. Majchrowicza. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej hotel był w dzierżawie żorskiej rodziny Rojek. "Dwupiętrowy budynek hotelu należał do najciekawszych w Żorach pod względem wystroju architektonicznego. Płaski dach zakończony był attyką. Górny gzyms wieńczący attykę zdobiły klasycystyczne figurki i wazy, a okna - bogate obramowania i gzymsy pośrednie. W maju 1940 roku hotel stał się ciekawostką architektoniczną dla studentów z Wrocławia, którzy w swoich szkicownikach wiernie odtwarzali szczegóły architektury żorskiego Rynku. W marcu 1945 roku w wyniku działań wojennych hotel został całkowicie zburzony" - czytamy w Leksykonie Żorskim.

Co ciekawe, w Żorach działał też założony w 1832 roku Hotel "Pod Księciem Pruskim". W naszym mieście, w XIX wieku, kwatery i strawę miejscowi i przyjezdni mogli też znaleźć w wielu gospodach o ciekawych nazwach: Gospoda "Po Czarnym Orłem", Gospoda Izydora Hamburgera (staroniemiecka piwiarnia), wcześniej gospoda miejska oraz Gospoda "Pod Złotym Słońcem" oraz Gospoda Dehnera z ogrodem i miejscem do relaksu, a także Gospoda Iglera z pięknym ogrodem i kręgielnią, która mieściła się przy dzisiejszej ul. Szerokiej 10. W latach 30., gdy właścicielką była Maria Brych z domu Hoinkis, działały tu restauracja i hotel. Budynek również częściowo uległ zniszczeniu w marcu 1945 r.
* Pisząc artykuł opierałam się naLeksykonie Żorskim

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto