Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jakub Gogol Żory: Młody mistrz gry w squash'a

Katarzyna Śleziona
Jakub Gogol Żory: Młody mistrz gry w squash'a uczy się w podstawówce w Kleszczówce. Niedawno wygrał zawody w swojej kategorii - Indywidualne Mistrzostwa Polski w Squash'a. FOTO: www.zory.pl.

Jakub Gogol z Żor chodzi do trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Kleszczowie i jego wielką pasją jest squash. Chłopak ma wiele sukcesów na swoim koncie. Kilka dni temu wygrał finał w swojej kategorii BU11 na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Squash'u. W kategorii Jakuba wystartowało łącznie 23 zawodników. Była najliczniej obsadzona. Droga do półfinału naszego młodego mistrza była jednak formalnością.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

- Jakub Gogol miał łatwą drogę aż do półfinału, gdzie zmierzył się Krzysztofem Woziwodzkim i po pięciu wyrównanych setach awansował do finału, gdzie zmierzył się z Aleksandren Fordońskim. Finałowe starcie było jednostronnym pojedynkiem. Jakub Gogol okazał się bezkonkurencyjny – zwyciężył 3:0 (11/5 11/5 11/2), wygrywając kategorię U11.

Jakub Gogol trenuje dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Na treningi dojeżdża do Squash Club Rybnik. - Squash to fajny sport. Niestety wciąż jest u nas mało popularny – przyznaje chłopak.

Rok 2013 roku był dla Kuby pasmem dobrych wyników sportowych. 9-latek wygrał wówczas kilka turniejów kategorii A, czyli najwyższej rangi w Polsce, w kategorii wiekowej do 11 lat. Zwyciężył też turniej kategorii A, jaki odbył się w Krakowie. Do tych spektakularnych rezultatów należy także zaliczyć to, że Kuba w zeszłym roku wygrał prestiżowy Międzynarodowy Turniej Juniorski Polish Junior Open w Warszawie.

Czym jest squash? To sport, w którym do gry wykorzystuje się rakiety, podobnie jak w tenisie ziemnym, stołowym, czy badmintonie. O zwycięstwo w squashu walczy dwóch zawodników. Pojedynki odbywają się w specjalnie do tego celu zaprojektowanych kortach, tak zwanych klatkach. Wygrywa ten zawodnik, który popełni mniej błędów. Punkty traci się, gdy na przykład piłka dwa razy odbije się od podłoża lub trafi w aut. Każdy set toczy się do 11 punktów.