Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolumbarium Żory: Kremacje są "na topie", więc zbudują kolumbarium

Katarzyna Śleziona
Kolumbarium Żory: Kremacje są "na topie", więc zbudują kolumbarium. Już wiosną ruszy budowa kolumbarium w Żorach, które w naszym województwie stają się coraz bardziej popularne. Budowle na urny z prochami zmarłych mają już m.in. Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Bielsko-Biała, czy Jaworzno. Żorskie kolumbarium powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rybnickiej, przy budynku krematorium, który działa od niespełna miesiąca. Czy kremacje w Żorach staną się bardziej popularne? Momentum korzysta z oferty urn i relikwiarzy firmy Dewi - foto: inwestora, Dewi, Kaka

Kolumbarium Żory: Kremacje są "na topie", więc zbudują kolumbarium

Co z modą na urny i relikwiarze?
- Kolumbarium powstanie na głównym placu cmentarza komunalnego, po jego bokach. Będzie pięknie oddzielać się od nagrobków. Powstaną alejki, będzie można przysiąść na ławeczce, pogrążyć się w modlitwie - mówią inwestorzy z Momentum Sp. z o.o., firmy która zbudowała też spopielarnię w Żorach. ( Zobacz więcej ZDJĘĆ i dowiedz się więcej na temat krematorium w Żorach!)

[Wyszukane formy urn i relikwiarzy na zdjęciach - zobacz w artykule - firma Dewi, z usług której korzysta Momentum Sp.]

Kolumbarium będzie powstawać etapami. - Najpierw powstaną jedna, dwie budowle, a potem pojawią się kolejne kolumbaria - w zależności od zainteresowania mieszkańców - dodają inwestorzy.

Jak będzie wyglądać żorskie kolumbarium? - Nasze kolumbaria - docelowo ma ich być kilka - będą miały okładzinę kamienną, przykrytą granitowymi płytami. W kolumbariach będą znajdować się wnęki, w które zostaną włożone urny z prochami zmarłych. Wnękę zakryje tablica upamiętniająca osobę zmarłą. Przy każdej kwaterze będzie parapet, gdzie będzie można ustawić znicz, położyć kwiaty. Kolumbaria będą wielkości dorosłego człowieka. Projekt inwestycji jest wciąż udoskonalany. Około maja tego roku inwestycja powinna ruszyć - dodają inwestorzy.

Dlaczego kolumbarium powstaje w Żorach? Jak wyjaśniają inwestorzy, jest coraz więcej kremacji i mieszkańcy pytają wielokrotnie o możliwość innego pochówku niż w tradycyjnym grobie. Co na to lokalni księża? - To, czy kolumbarium ruszy, to jest sprawa biznesowa inwestora. Sam jestem za pochówkiem tradycyjnym, jednak kościół nie sprzeciwia się kremacji - powiedział nam ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!> Kliknij w link!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Odkąd otwarto krematorium w Żorach, o kremację pyta coraz więcej mieszkańców, również spoza Żor (w woj. śląskim znajdują się tylko jeszcze trzy spopielarnie ciał: w Dąbrowie Górniczej, Rudzie Śląskiej i Bytomiu). Wybierają urny i relikwiarze, których forma i wygląd niejednokrotnie może zaskakiwać. - Na razie mieszkańcy kupują u nas typowe urny, w kształcie „wazonu”, bez zdobników. W ofercie mamy jednak bardziej wyszukane urny: metalowe, mosiężne, a także drewniane i kamienne, czy alabastrowe. Ceny urn zaczynają się już od 100 złotych, podobnie jak za relikwiarze - mówią inwestorzy.

- Mamy katalog przeróżnych urn i relikwiarzy, także bardziej wyszukanych. Świadczymy usługi głównie dla zakładów pogrzebowych, ale realizujemy też zamówienia dla osób prywatnych w zakresie urn i relikwiarzy. Jeśli ktoś zażyczy sobie urnę w kształcie piłki lub na przykład z ozdobnikiem - elementem motocykla, aby upamiętnić zmarłego motocyklistę, to jesteśmy w stanie sprowadzić taką urnę do dwóch dni - dodają inwestorzy.

Trzeba przyznać, że moda funeralna, jeśli chodzi o urny i relikwiarze, zmienia się każdego roku. Wszystko wskazuje na to, że jeśli cena będzie przystępna, to znajdą się nabywcy w Żorach także na bardziej wyszukane formy na prochy swoich zmarłych bliskich.

W ofercie są przecież m.in.: urny metalowe np. z wizerunkiem misia, w kształcie piłki futbolowej, metalowe nierdzewne z ozdobnikiem róż, aniołka, motylków, a także drewniane, ekologiczne, artystyczne np. w formie wypalonej świecy albo kompozytowe z onyksu, czy marmuru. A relikwiarze? Są np. w kształcie serduszek, małych wazonów, krzyżyka. Można do nich przesypać część prochów zmarłego i nosić na łańcuszku na szyi lub ustawić na półce na regale, aby wspominać bliską zmarłą osobę.

Warto przy okazji dodać, że spore zmiany czekają nas wkrótce także na cmentarzu komunalnym w Żorach i w samym budynku krematorium. - W planach jest m.in. wprawienie nowej bramy cmentarza i postawienie nowego krzyża. W budynku krematorium pojawiły się organy w kaplicy, przygotowywana jest też zakrystia dla księdza. W końcu będą też u nas odprawiane msze w kaplicy krematorium – mówią inwestorzy, którzy na wiosnę chcą także zrobić... Dni Otwarte w spopielarni ciał.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!> Kliknij w link!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Przypomnijmy, krematorium w Żorach to obiekt o nazwie „Sacrum - Pamięć i Popiół”, mieszczący się przy ul. Komunalnej 7 i al. Armii Krajowej, niedaleko Obwodnicy Północnej Żor. To czwarte krematorium w województwie śląskim i 26. w Polsce. Spopielarnia „Sacrum” wyposażona jest w klimatyzowaną kaplicę, dwa pokoje pożegnań.

Na budowę spopielarni ciał w Żorach inwestorzy wydzierżawili na okres 30 lat teren 23 arów. Inwestycja o nazwie „Sacrum. Pamięć i Popiół” zajmuje w Żorach 500 metrów kwadratowych powierzchni. Składa się z tzw. części technicznej, w której znajdują się dwa piece krematoryjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto