Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy ulicy Klimka w Żorach odsłonięto ławeczkę cenionego śląskiego artysty Fritza Bimlera. Można już usiąść w towarzystwie mistrza portretu

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Przy ulicy Klimka w Żorach odsłonięto ławeczkę Fritza Bimlera, artysty i mistrza portretu, który malował śląskie pejzaże przemysłowe, krajobrazy Beskidów i drewniane kościółki. Wykonana z brązu ławeczka Bimlera zapowiada stworzenie "miejskiego parku rzeźb", których bohaterami będą żorzanie, m.in. rzemieślnicy i artyści, nadający miastu niezwykły charakter.

W Żorach odsłonięto ławeczkę śląskiego artysty i mistrza portretu Fritza Bimlera

Zobacz ZDJĘCIA!
Mieszkańcy Żor mogą już usiąść w towarzystwie niezwykłego artysty Fritza Bimlera, którego ławeczka stanęła przy ulicy Klimka. Obiekt, który pojawił się w śródmiejskiej części Żor, nie jest jedynie miejscem do odpoczynku, a przede wszystkim pozwoli przenieść się w czasie. Wykonana z brązu ławeczka przedstawia postać Bimlera, który trzyma w ręku powstający obraz. - To doskonałe miejsce dla artysty, który maluje Żory i urodził się w tym mieście - mówi dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

- Fritz Bimler trzyma oryginalny obiekt muzealny, który posiadamy w naszych zbiorach. To również ukłon w stronę tych osób, które z różnych przyczyn do muzeum nie zaglądają. Dlatego obiekt muzealny wychodzi wprost do ludzi. Znajduje się w tym miejscu, gdzie prawdopodobnie Bimler w przeszłości malował - podkreśla dyrektor muzeum.

Arystą, który wykonał niezwykłą ławeczkę jest Tomasz Wenklar. Jak podkreśla, by odwzorować postać Fritza Bimlera, musiał się z nim niejako zaprzyjaźnić.

- Trzeba było spojrzeć na postać Bimlera z duszą i zmusić do roboty wyobraźnię, by wyobrazić sobie tego, kogo chcę wyrzeźbić. Co więcej, trzeba się z taką postacią zżyć, zaprzyjaźnić i trochę poznawać przez życiorys, po całą jego twórczość. Rzeźbiąc, cały czas go poznawałem - mówi Tomasz Wenklar.

Przy realizacji projektu zadbano, by w podróż do historii mogli wybrać się wszyscy mieszkańcy, również ci z niepełnosprawnościami.

- To rodzaj płaskorzeźby, po to, by osoby niedowidzące mogły dotknąć i zobaczyć, jak wyglądają malowana uliczka i kościół. Znalazł się tam ponadto podpis w alfabecie Braille’a, dzięki czemu eksponat będzie mógł docierać do jak najszerszej liczby osób - wskazuje dr Buchalik.

Dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. "Porozmawiajmy o tożsamości". Postacią,
Dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. "Porozmawiajmy o tożsamości". Postacią, która stała się częścią wykonanej z brązu ławeczki, jest Fritz Bimler, urodzony w Żorach artysta, mistrz portretu i historyk sztuki RL

Ławeczka Bimlera, niezwykłego żorzanina

Dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. "Porozmawiajmy o tożsamości". Postacią, która stała się częścią wykonanej z brązu ławeczki, jest Fritz Bimler, urodzony w Żorach artysta, mistrz portretu i historyk sztuki. Wyjątkowa osobowość Bimlera została przedstawiona w kompozycji, która stanęła przy trakcie ul. Ks. Klimka.

Muzeum Miejskie w Żorach jest w posiadaniu dzieł Fritza Bimlera. Te znalazły się w żorskim muzeum nieprzypadkowo, bo w ręce muzeum przekazała je druga małżonka artysty.

- Mamy jego obrazy z Brazylii, z Norwegii, z Ziemi Świętej, a także z Egiptu. Ukazuje w nich lata 20.-30. XX wieku. W naszej kolekcji znajduje się również kilka obrazów drewnianych kościółków, malowanych przez Bimlera dla arcybiskupa katowickiego. Otrzymaliśmy je od jego drugiej żony Margarette Flegel, jego dawnej uczennicy. Wśród nich jest również akwarela pokazująca fragment Żor - podkreśla dr Lucjan Buchalik.

Przenieść się w lata 20. XX wieku

Urodzony 22 sierpnia 1890 roku Fritz Bimler był cenionym artystą lat 20. XX wieku. Malował obrazy olejne, akwarele, portrety, akty, krajobrazy. namalował między innymi 46 obrazów górnośląskich drewnianych kościółków.

Ukończył Szkołę Malarstwa i Rysunku w Katowicach. Studiował w Królewskiej Akademii Bawarskiej – historię sztuki, malarstwo, rysunek i anatomię. W maju 1923 roku był współzałożycielem Związku Sztuk Pięknych Na Górnym Śląsku. Od 1929 był członkiem zarządu Zawodowego Związku Artystów Plastyków Śląskich w Katowicach. W 1958 roku wyjechał z Polski jako przesiedleniec. Zmarł 8 lat później w Monachium.

Projekt Ławeczki Bimlera został dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, to część większego projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. "Porozmawiajmy o tożsamości". Postacią, która stała się częścią wykonanej z brązu ławeczki, jest Fritz Bimler, urodzony w Żorach artysta, mistrz portretu i historyk sztuki

Przy ulicy Klimka w Żorach odsłonięto ławeczkę cenionego ślą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto