Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach: pracownica dobrowolnie poddała się karze

Katarzyna Śleziona
Pracownica dobrowolnie poddała się karze
Pracownica dobrowolnie poddała się karze SM w Żorach
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach: pracownica dobrowolnie poddała się karze. Takie informacje przekazał nam Leszek Urbańczyk, prokurator rejonowy w Żorach. Poznaj też nowych / starych przedstawicieli Rady Nadzorczej spółdzielni. I posiedzenie RN już 8 lipca.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach: Został postawiony jeden akt oskarżenia wobec pracownicy spółdzielni, która podrobiła kilka podpisów na tzw. pomocniczej liście referendalnej w sprawie przeprowadzenia termomodernizacji w spółdzielni.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach: pracownica dobrowolnie poddała się karze

- Wątek podrabiania kilku podpisów został zamknięty, bo jedna z pracownic dobrowolnie poddała się karze. Otrzymała wyrok do 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu i drobną karę grzywny - mówi Leszek Urbańczyk, prokurator rejonowy w Żorach. - Nadal sprawdzamy kwestie, co do prawidłowości w przetargu spółdzielni, jej niegospodarności i samowoli budowlanej - rozpoczęciu prac termomodernizacyjnych bez zezwolenia - dodaje Urbańczyk.
Czytaj więcej: żorska prokuratura prześwietla pracę spółdzielni!

Polub nas na Facebooku

NOWA / STARA "GWARDIA" - wybrana po 5 częściach Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni

Skład Rady Nadzorczej:

Stefan Dyrszka - członek Rady Nadzorczej
Janusz Janik - członek Rady Nadzorczej
Jerzy Jaroszewski - członek Rady Nadzorczej
Bożena Ludwik - członek Rady Nadzorczej
Regina Pitlok - członek Rady Nadzorczej
Stanisław Stokłosa - członek Rady Nadzorczej
Edward Wałęsa - członek Rady Nadzorczej
Elżbieta Worsztynowicz - członek Rady Nadzorczej
Andrzej Zgódka - członek Rady Nadzorczej

Skład Rad Osiedlowych:
Os. 700-lecia Żor

Piotr Huzarewicz

Janusz Janik

Stanisław Słonka

Os. Ks. Władysława

Stefan Dyrszka

Stanisław Nieszporek

Regina Pitlok

Os. Korfantego

Mieczysław Borowiec

Jerzy Jaroszewski

Czesław Paszkowski

Os. Pawlikowskiego

Jan Kopacz

Józef Saltarski

Elżbieta Worsztynowicz

Os. Sikorskiego

Janusz Głąb

Zbigniew Latos

Małgorzata Lech

Nowa Rada Nadzorcza spółdzielni zwołała swoje I posiedzenia na 8 lipca. Odbędzie się w administracji na os. Korfantego. Początek o godz. 17. Wówczas nowa Rada Nadzorcza ukonstytuuje się. W programie będzie m.in.: wybór przewodniczącego, zastępcy i sekretarza nowej Rady Nadzorczej, wybór 3-osoobowej Komisji Rewizyjnej z przewodniczącym. Wówczas nowa Rada Nadzorcza będzie też władna odwołać lub pozostawić obecny Zarząd spółdzielni (któremu większość członków spółdzielni nie udzieliła absolutorium). Ciekawe, jak będzie w ostateczności?

Czytaj więcej na temat ewentualnych przekrętów w spółdzielni!

Przemyślenia Piotra Kwaśniewskiego, członka spółdzielni:


Co musieli przejść Nowi Kandydaci do Rady Nadzorczej - jakie utrudnienia ze strony Zarządu SM- czekały ich po drodze
1. Nowy Kandydat gdyby nie zapoznał się z nowelizacjami Prawnymi w zakresie Prawa Spółdzielczego i dokładnie nie przestudiował tego Statutu który opracowała Stara gwardia Rady Nadzorczej nie miał by szans wejść nawet na listę kandydatów. W przeciwieństwie do starego układu Rady Nadzorczej która wystawiając się do ponownych wyborów sama zweryfikowała się i w składzie 7 rutyniarzy wystawiła do wyborów. Na listach umieszczeni byli:
1. Zgódka- przew. RN - ok. 20 lat w Radzie Nadzorczej SM
2. Worsztynowicz RN - od lat kilkunastu lat w Radzie Nadzorczej
3. Borowiec Mieczysław- od ponad 20 lat Rada Nadzorcza i to w Komisji Rewizyjnej.
4. Pan Janik - Rada nadzorcza - też kilka kadencji.
5. Pan Sabaela - Rada Nadzorcza - j/w
6. Stokłosa - Rada Nadzorcza - kilka kadencji
7. Pan Kłusek - Rada Nadzorcza j/w
I tu tylko jedno pytanie. W ustawie pisze a weszła ona w 2007 roku - RADY NADZORCZE SPÓŁDZIELCZE MOGĄ JEDYNIE PEŁNIĆ FUNKCJĘ PRZEZ DWIE KADENCJE CZYLI 6 LAT. Po tym terminie nie mogą kandydować ponownie w następnych wyborach. Pytli o to na zebraniach grup członkowie, jednak albo odpowiedzi nie udzielono albo odpowiedź pana Prezesa była krótka. KANDYDACI ZOSTALI ZWERYFIKOWANI. ???
Przez kogo ? Jak? Z jakiego powodu? Kto został odrzucony i dlaczego po weryfikacji? TEMAT TABU
Teraz NOWI KANDYDACI:
Czytając Statut SM obowiązujący od. Dnia 30.01.2008 wg. rejestru Sądu Rejonowego w Gliwicach KRS wiedzieli że maja zebrać co najmniej 20 podpisów rekomendacji od członków Spółdzielni z peselem włącznie. Wiedzieli, że nie mogą mieć zadłużenia na mieszkaniu i sami maja być członkami Spółdzielni i w terminie 15 dni przed Walnym złożyć listy w Zarządzie Spółdzielni. Kandydowało nas wielu - wielu zweryfikowano i odrzucono. Ok. kilka pytań
Ale najpierw przedstawię kandydatów Nowych co przeszli weryfikacje.
1. Pan Latos Zbigniew - ponad 20 podpisów sprawdzonych i pewnych.
2. Pani Pitlok - kilkadziesiąt o ile nie więcej
3.Pan Kwaśniewski - 55 podpisów rekomendacji
4.Pan Dyrszka - nie wiemy
5.Pan Kozieczko - nie wiemy
6.Pani Ludwik -nie wiemy
7.Pan Brol - nie wiemy
8.Pan Jaroszek - bardzo szerokie poparcie na Korfantego
9.Pan Wałęsa - nie wiemy
10. Reszty nie znamy - nie informowano do końca kto jest kandydatem zweryfikowanym Administracje Osiedli zostały zobowiązane do utrzymania tajemnicy listy kandydatów do Rad Nadzorczych i Osiedlowych??? Kilka pytań
1. Kto jeszcze kandydował i z jakiego powodu został zweryfikowany negatywnie. Czy to tajemnica.?
2.Dlaczego do końca utrzymywano w tajemnicy listę kandydatów zweryfikowanych pozytywnie i nie poinformowano mieszkańców o ich kandydatach do RN i RO?
Mieli by czas poznać kandydatów...A tak poznali ich tylko wtedy jak w głosowaniach z karty którą otrzymali na sali karty wyborcze...
3.Kto weryfikował Tych kandydatów ? Jaka Komisja? Z kogo się składająca?
4. Dlaczego Kandydaci zweryfikowani POZYTYWNIE nie zostali zawiadomieni o tym że przeszli weryfikację POZYTYWNIE???

O co walczyli NOWI w wyborach do Rady Nadzorczej - i czy będzie przebicie na Posiedzeniach Obecnie wybranej Rady Nadzorczej.

Co dalej...
Pięciu z Nas kandydujących do Rady Nadzorczej SM merytorycznie przygotowanych i opowiadających się za zmianami w SM - deklarowało:
1. Termodernizacja i ocieplenia TAK ale nie takim kosztem i nie w taki sposób.I na pewno nie tak jak zaplanowali to bez Nas rutynowi dotychczasowi Członkowie i Zarząd SM.
2. Priorytetem mają być gruntowne remonty, spękanych, "hankrowanych" , podmokłych, bloków. Naprawy schodów i zadaszeń, wymiana jednolita okien i inne prace remontowe w celu przejścia do drugiego etapu jakim mogą być ocieplenia. Nie jesteśmy zwolennikami brakoróbstwa i przykrywania styropianem ścian, szczytów i poddaszy które wcześniej powinny zostać wyremontowane.Kanalizacja też. Ponadto analizie w sprawach oszczędności ciepła powinny być poddane te nieszczęsne grzejniki żeliwne, z dwóch przyczyn. .
a/ obciążenia ok.300 kg na mieszkaniu co spowodowało pęknięcia , zapadanie się , i nieszczelności w stropach oraz podpiwniczeniach na skutek czego wodę mamy w piwnicy wilgoć i klejoną zaprawą instalacje kanalizacyjna co rusz rozszczelnioną i wysokie opłaty w poborze wody grzewczej co najmniej dziesięciokrotne większe od konwektorów.
b/ realne oszczędności ciepła wynikające z zastosowania grzejników konwektorowych lekkich, nie drogich, estetycznych o małym poborze wody grzewczej.
olicznikowanie i termostaty na węzłach cieplnych oraz wprowadzenie czytelnego systemu rozliczeń ciepła.
c/ STATUT - do poprawki - 1.Wpisy członkowskie z 1200 zł na 300 - stawka 1200 powoduje blokowanie wstępu do członkostwa i uprawnień z tym związanych.
projekt pana Jaroszewskiego.
2.Ordynacja i regulamin wyboru i odwołania Rady Nadzorczej i Zarządu do poprawki. Więcej uprawnień dla właścicieli mieszkań Walne Zgromadzenie tak jak w zapisie jest najwyższą władzą Spółdzielni. Nie może być ono blokowane zapisami które utrudniają powołanie i odwołanie zarówno Zarządu Spółdzielni jak i Rady. Głos decydujący ma Walne. Nie udzielenie Absolutorium lub nie przyjęcie Sprawozdań finansowych czy Rady Nadzorczej wiąże się z konsekwencjami opuszczenia stanowiska. WALNE ZGROMADZENIE ZATWIERDZA I WYBIERA ZARZĄD - Rada Nadzorcza jedynie przeprowadza konkurs
i daje propozycje co do sposobu zatrudnienia i przyznania uposażenia. Zarobki Zarządu, premie, nagrody, są wobec Walnego jawne.
3.- Sprawozdanie Finansowe - Biuletyn - uzupełnione o czynnik wydatki i koszty zawarte w czynniku eksploatacyjnym. Skoro czynnik eksploatacja za który płaci spółdzielca wynosi 2,44 od m2 i jest o wiele wyższy od czynnika remonty np.1,45 od m 2 - to są to poważne sumy które właściciele mieszkań powinni znać gdyż w tym dziale można szukać poważnych oszczędności i być może, że na termodernizację będzie można zaoszczędzić poważne sumy
bez potrzeby zaciągania kredytów.Dłuższe w czasie ale możliwe.
PS./ Spółdzielnia i Zarząd może oszczędzać - już sam fakt wniesienia sprzeciwu wobec propozycji ocieplania i nagle Zarządowi obniżyła się potrzeba w ciągu paru miesięcy. Na Walnym wnioskowali nie o 20 milionów jak wcześniej lecz o 15 / nagle znalazły się oszczędności. Fajnie! Tak ma być. Nowa Rada Nadzorcza deklarowała że znajdzie sposób na efektywniejsze wykorzystanie pieniędzy z NASZYCH CZYNSZY.../
- Sprawozdania Finansowe, Protokoły zebrań, Uchwały, Decyzje - bieżąco bez potrzeby biegania po administracjach zamieszczone w internecie na stronie Spółdzielnia Mieszkaniowa Żory - każdy Spółdzielca ma przydzielony Login i hasło bez problemu może zaznajomić się z tym co go interesuje. Ma otwartą drogę do korespondencji z Administracją, Zarządem i Radą Nadzorczą drogą bezpośrednią i poprzez Internet. Tajemnic w zakresie gospodarczym nie ma.
1. ostatni punkt. 4. Pod rozwagę. Zatrudniać w pracach remontowych i naprawczych firmy MIASTA ŻORY - w ten sposób- tu zostaną podatki, i tu można przyczynić się do spadku bezrobocia i rozwoju rodzimych firm .Fachowych i tanich firm u nas nie brakuje, fachowców też, dać im robotę i pozwolić się im rozwinąć. Niech z naszych pieniędzy rozwija się miasto i poprawi się wizerunek naszych zaniedbanych blokowisk.
5. Daliśmy Hasło . Gospodarzy nam trzeba...
Najprawdopodobniej Nowi nie weszli do Rady Nadzorczej w większości . Jak to się przełoży na działanie zobaczymy. Jednak jak Zgromadzenia na Walnym pokazały potrzeba zmian. I na te zmiany oczekują mieszkańcy środowiska osiedlowego wszystkich osiedli Naszego Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto