MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stajenka Burkina Faso. Eksponat żorskiego muzeum

Muzeum Miejskie w Żorach
Stajenka Burkina Faso. Eksponat żorskiego muzeum
Stajenka Burkina Faso. Eksponat żorskiego muzeum ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach
Stajenka Burkina Faso: To eksponat żorskieggo muzeum. Został zakupiony do zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Toulfe 2004”. Zobacz kilka zdjęć.

Stajenka Burkina Faso. Eksponat żorskiego muzeum

Stajenka
Burkina Faso, grupa etniczna Mossi

Polub nas na Facebooku

Pochodzenie

Eksponat został zakupiony do zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Toulfe 2004”.

Stajenka

Przedstawienie stajenki stanowi rzadkość ikonograficzną. Jego obecność ograniczona jest najczęściej do strefy kościoła. Nie ma zwyczaju ustawiania symbolicznych figurek w domach. Prezentowana stajenka była przedmiotem oferty handlowej dla turystów, stanowiąc doskonałe świadectwo przystosowywania się rynku do potrzeb ruchu turystycznego. Cechy stylistyczne figurek nie wykazują znacznych wpływów lokalnych, są raczej pochodną wizerunków spotykanych w albumach i możliwości, jakie daje technika odlewu na wosk tracony. Stajenka składa się z 12 elementów, co z całą pewnością podkreśla jej wymiar symboliczny. A czy Dzieciątko leży w żłobie, czy w plecionym koszyku nie ma już takiego znaczenia.

O zwyczajach bożonarodzeniowych

Boże Narodzenie w Burkinie nie przypomina świąt, jakie kojarzą się przeciętnemu Europejczykowi. To nie czas śnieżnej bieli i mrozu, choinki i prezentów, wreszcie wigilijnej wieczerzy. Jednak mimo wielu różnic, dzień 25 grudnia traktowany jest wyjątkowo uroczyście. Jego wyjątkowość, podkreślona poprzez liturgię, sprowadza się do rodzinnego spotkania i bardziej wystawnego obiadu. Wigilia i drugi dzień świąt są zwykłymi dniami pracy. Specjały świąteczne nie przypominają tych, które znajdujemy na naszym wigilijnym stole. Do rzadkości należą ryby, tak przecież symboliczne w kontekście religijnym, trudno jednak dostępne w rejonach oddalonych od rezerwuarów wodnych. Choinkę można znaleźć, ale jedynie w mieście. Zdarza się zobaczyć sprzedawców wędrujących ulicami stolicy Ouaga z w pełni wyposażonym sztucznym drzewkiem w 40º upale.

Dlaczego w muzeum?

Muzeum gromadzi zbiory przede wszystkim o tematyce etnograficznej. Jednym z elementów, który poddawany jest stałemu badaniu przez pracowników Działu Kultur Pozaeuropejskich jest dynamika rynku kreowanego na potrzeby ruchu turystycznego. Na bazie tworzonej w ten sposób kolekcji, powstają w Polsce opracowania naukowe wpisujące się w rozwój polskiej afrykanistyki.

Czy wiesz, że

Chrześcijanie (głównie katolicy) stanowią w Burkinie zaledwie 10% populacji, podczas gdy muzułmanie 50%, a wyznawcy religii rodzimych 40%. Trzeba mieć jednak zawsze na uwadze fakt, że w Afryce nic nie jest oczywiste i jak mawiał nasz przewodnik – można być muzułmaninem na 40, 50 czy 80%.

TECHNIKA WYKONANIA

odlew na wosk tracony

WYMIARY
wys. maks. 12,5 cm, szer. maks. 9 cm, gł. maks. 7 cm

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto