Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Żorach podbija serca mieszkańców i turystów! Zobacz fascynujące zdjęcia, które przedstawiają jak ludzie korzystają z tego miejsca

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
ŻORY. Tężnia w żorskim Parku Cegielnia została otwarta raptem 8 czerwca, a już została uznana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. To również największy tego typu obiekt w województwie śląskim. Codziennie na terenie tężni w Żorach relaksuje się wielu żorzan oraz przyjezdnych. Ludzie wdychają zdrowotną solankową mgiełkę, która korzystanie wpływa na układy oddechowy czy nerwowy. Jak postrzegają żorską tężnie jej użytkownicy?

Tężnia w Żorach: funkcjonalna, ładna, ciekawie położona

Komplementują obiekt. Podoba się jego funkcjonalność, wygląd i położenie. Mówią, że tężnia w Żorach pozwala w pełni odpocząć, zrelaksować się np. po pracy. Do dyspozycji użytkowników oddano ławki wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Całość przepięknie wkomponowano w sukcesywnie rozbudowywany park. Niektóre osoby, skuszone sławą nowo otwartej tężni przyjeżdżają do Żor z sąsiednich miejscowości.

- Przyjechałem tutaj na wycieczkę na rowerze z wnukami. To bardzo fajna, jedna z większych tężni, gdzie można spokojnie posiedzieć, odpocząć; z dala od samochodów i zgiełku miasta. Wielkość powierzchni czynnej ma znaczenie, bo wówczas wytwarzana jest większa ilość solankowej mgiełki – mówi Damian Gamza z Czerwionki-Leszczyn.

Jak dodaje, dowiedział się o żorskiej tężni dzięki swoim rowerowym eskapadom. Jeździ dużo, więc usłyszał, że w Żorach otwarto taki obiekt. Pan Damian zabrał ze sobą wnuki i ruszył do sąsiedniego miasta.

Moda na tężnie

- Inhalacje z wykorzystaniem soli znane były w Europie od stuleci. Najstarsza tężnia na terenach obecnej Polski została odkryta w okolicy Inowrocławia, gdzie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki. W XIX wieku na nowo odrodziła się moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk, w których jedną z metod wspomagania naszego organizmu była właśnie tężnia solankowa – Informuje kopalnia w Wieliczce.

Obecnie znowu nastał dobry czas dla tężni. Każde miasto, ba, gmina wiejska chcą mieć taki obiekt. W Żorach długo mówiło się o potrzebie budowy tężni, ale szybsi byli sąsiedzi. Tężnie powstały w Radlinie, Rydułtowach, Czerwionce-Leszczynach, Rybniku czy Jastrzębiu-Zdroju.

Tężnia w Żorach największa na Śląsku

Żory konsekwentnie doposażały w kolejne atrakcje Park Cegielnia pomiędzy ulicami Folwarecką a Wodzisławską. Najnowszym jego elementem stała się właśnie tężnia i to od razu największa na Śląsku i jedna z najładniejszych w Polsce.

Obiekt w Żorach ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokości siedmiu metrów. Na jego koronie znajduje się ścieżka spacerowa, z której roztacza się piękny widok na okolicę. W sercu tężni można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę z efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

- Walory zdrowotne zapewnia oryginalna solanka z Zabłocia, o największej na świecie zawartości jodu. Tężnia solankowa powstała w ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Zadanie było finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu żorskiego ratusza.

Jak działa tężnia?

Tężnia solankowa, nazywana też gradiernią, to wysoka konstrukcja z drewna drzew iglastych i cienkich gałązek (najczęściej z brzozy), na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości minerałów. To jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Solanka rozbija się o gałęzie, spływa po nich i naturalnie odparowuje. W rezultacie wytwarza dobroczynny aerozol. Mikroklimat w pobliżu tężni solankowej jest bardzo zbliżony do morskiego. Działanie tężni można porównać do inhalacji (źródło: uroda.abczdrowie.pl/).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto