Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Biskupa jako jedyna w Żorach nadaje się do zmiany

Szymon Kamczyk
Z początkiem września w życie weszła tzw. ustawa dekomunizacyjna, dlatego samorządy mają rok na zmianę nazw ulic, obiektów i instytucji, honorujących osoby związane z minionym ustrojem. Zmiana nazw ulic to spora uciążliwość dla mieszkańców i firm.

Ulica Biskupa jako jedyna w Żorach nadaje się do zmiany

W Żorach jednak proces dekomunizacji trwa już od dawna, bo wiele ulic nosiło nazwy związane z PRL, a dziś już niewielu o tym pamięta. Okazuje się, że teraz, kiedy w życie weszła ustawa, w Żorach do zmiany pozostała jedynie jedna ulica. - Augustyna Biskupa, okalająca rynek od wschodniej strony. W tym miejscu zmiana dotknie mieszkańców nieco ponad 20 budynków oraz kilkunastu zarejestrowanych tam firm. – Zespół ds. Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym, który opiniuje wnioski w sprawie nadania nazw wpływające od mieszkańców jak i różnych organizacji oraz stowarzyszeń będzie podejmował temat zmiany nazwy ulicy Biskupa – informuje Anna Ujma, doradca prezydenta Żor. – Zmiana z pewnością zostanie wprowadzona w wymaganym ustawą terminie – dodaje Anna Ujma. Kiedy jednak to nastąpi? Na razie nie wiadomo.

Miasto ma niecały rok na zmianę. Warto dodać, że już w 2010 roku, kiedy zmieniano nazwę Alei Armii Ludowej na Aleję Zjednoczonej Europy, radny Dariusz Domański wnioskował również o zmianę nazwy ul. Biskupa. To jednak sie nie udało. – Augustyn Biskup znany jest jako powstaniec śląski. W powstaniu został ranny, a później znalazł pracę jako strażnik więzienny. W 1939 roku został skazany na 3 lata ciężkich robót, po czym trafił do obozu koncentracyjnego. Po trzech latach, w 1942 roku został zwolniony – mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum i członek Zespołu ds. Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym.

– W 1945 roku wrócił do Żor i wstąpił do PPR. Przystąpił do organizacji struktur PPR na terenie miasta i został I sekretarzem partii w Żorach. Z kolei jesienią 45. został wybrany burmistrzem, jednak wojewoda nie zatwierdził tego wyboru i wprowadził na stanowisko bardziej zaufanego człowieka. Augustyna Biskupa mianowano jednak wójtem gmin żorskich. Istnieją różne opinie o tej postaci, np. takie, że ratował Ślązaków z transportów do ZSRR. Nie ma jednak na to dowodów. Nie ulega wątpliwości, że dla podziemia był przeciwnikiem politycznym, dlatego w styczniu 1946 roku został postrzelony w Kleszczowie. Tutaj również pojawiają się rozbieżne relacje, bo według oficjalnych informacji wtedy odbywało się zebranie w Kleszczowie i tam właśnie padły strzały. Według relacji żołnierzy wojska konspiracyjnego, zastali oni komunistę na libacji u kolegi. Na pewno będziemy pochylać się nad tą postacią. W latach 90., kiedy zmieniano wiele nazw, m.in. osiedla XXX-lecia PRL na Księcia Władysława, być może historia Augustyna Biskupa nie była znana i ulica pozostała. Później również pojawiały się próby zmiany nazwy, ale z uwagi na duży opór społeczny to również się nie udało – wyjaśnia Tomasz Górecki.

Jakie nowe imię mogłaby nosić nowa ulica? Być może żorzanie podchwycą pomysł rybnickich działaczy Ruchu Autonomii Śląska, którzy stworzyli listę kilkunastu śląskich bohaterów, których imię mogłyby nosić ulice po dekomunizacji w Rybniku. Być może któryś z nich byłby odpowiednim patronem obecnej ulicy Biskupa?

Pełna lista propozycji RAŚ:
Juliusz Roger, lekarz, społecznik, budowniczy szpitala św. Juliusza;
Rodzina Donnersmarcków, założyciele kopalń Chwałowice i Jankowice;
Eugeniusz Wróbel, wykładowca akademicki, zasłużony dla rozwoju lotnictwa w regionie;
Juliusz Hasse, filantrop, fundator parku Kozie Góry;
Emil Bartoschek, pochodzący spod Rybnika malarz, uczeń Bauhausu;
Franciszek Idzikowski, autor „Kroniki miasta i dawniejszego państwa rybnickiego”;
Artur Trunkhardt, działacz plebiscytowy, redaktor propolskiej rybnickiej gazety Katholische Volkszeitung;
Św. Jacek Odrowąż, główny katolicki patron Polski i Śląska;
Bracia Reginkowie, działacze plebiscytowi, Tomasz – kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Bliskim Wschodzie i Jan – zamordowany w Auschwitz;
Książęta opolsko-raciborscy, którzy lokowali Rybnik już przed 1308 rokiem;
Joseph von Eichendorff, najwybitniejszy śląski poeta romantyczny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto