Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Żor będą kontrolować kompostowniki należące do mieszkańców. Negatywna kontrola pozbawi ulgi za śmieci

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Osoby mające przydomowy kompostownik, mogą liczyć na mniejsze opłaty za śmieci
Osoby mające przydomowy kompostownik, mogą liczyć na mniejsze opłaty za śmieci arc, pixabay,.com
Pracownicy Urzędu Miasta w Żorach będą prowadzili kontrole u właścicieli nieruchomości, którzy korzystają z przydomowych kompostowników i są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak wynika z informacji przekazanych przez urzędników, właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić dokonanie takich oględzin.

Właściciele nieruchomości z Żor, którzy zdecydowali się na założenie kompostownika i korzystają z ulgi z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, muszą liczyć się z kontrolami urzędników. To zapowiedź żorskiego magistratu, który wskazuje, że mieszkańcy mają obowiązek umożliwić dokonanie oględzin.

- Na podstawie art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, upoważnieni pracownicy będą przeprowadzali kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali kompostowanie odpadów ulegających biodegradacji. Kontrole przeprowadzać będą upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta w Żorach. Każdy pracownik prowadzący kontrolę będzie posiadał aktualną legitymację pracownika urzędu oraz upoważnienie, które na prośbę właściciela nieruchomości, będzie zobowiązany okazać - informuje Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Podczas kontroli pracownicy urzędu będą wykonywali również dokumentację fotograficzną kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów.

Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości

W przypadku gdy kontrola wykaże jakieś nieprawidłowości, właściciele nieruchomości muszą liczyć się z anulowaniem prawa do korzystania z ulgi za śmieci.

- Właścicielowi nieruchomości, który korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, a nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym lub uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji, ze stanem faktycznym zostanie wydana decyzja o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek - słyszymy.

Mieszkańcy, u których wynik kontroli okazał się negatywny, w przyszłości będą mogli jednak ponownie skorzystać z ulgi. Może to jednak nastąpić nie wcześniej, niż po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymagać będzie złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Konieczne będzie również dostosowanie się do obowiązujących kwestii dotyczących posiadania kompostownika.

Masz kompostownik? Możesz płacić mniej za śmieci

Mniejsze opłaty za śmieci i bardziej ekologiczna postawa. Tyle mogą zyskać mieszkańcy Żor, który zdecydują się na założenie kompostownika.

- Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć w Urzędzie Miasta Żory nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi potwierdzającą fakt posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów - informują żorscy urzędnicy.

Dla mieszkańców deklarujących kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zawiera zwolnienie w wysokości 2,00 zł od 1 mieszkańca i wynosi 23 zł od osoby.

Odpady ulegające biodegradacji to zarówno odpady kuchenne (takie jak stary chleb, skorupki jaj, obierki, skórki, ogryzki, łupiny orzechów, resztki produktów mlecznych, resztki żywności, fusy po kawie i herbacie oraz zużyte ręczniki papierowe, serwetki i chusteczki higieniczne) oraz odpady zielone (skoszona trwa, liście, gałązki krzewów, rośliny doniczkowe oraz kwiaty ogrodowe).

Do kompostowników nie można wrzucać między innymi: ziemi, popiołów, gruzu, płynnych odpadów kuchennych, odchodów zwierzęcych, a przede wszystkim kości.

Osoby mające przydomowy kompostownik, mogą liczyć na mniejsze opłaty za śmieci

Urzędnicy z Żor będą kontrolować kompostowniki należące do m...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto