Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast być w szkole, układali puzzle FILM

Katarzyna Śleziona
W warsztatach ekologicznych wzięli m.in. uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Żorach
W warsztatach ekologicznych wzięli m.in. uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Żorach Katarzyna Śleziona
Zamiast siedzieć w szkolnych ławkach na wykładach z przyrody, ponad 100 uczniów z żorskich szkół uczestniczyło w niezwykle oryginalnych warsztatach ekologicznych.

O środowisku naturalnym młodzież uczyła się podczas układania olbrzymich puzzli ekologicznych i segregując puszki, plastiki i papiery pod okiem członków Fundacji Ekologicznej Arka. Lekcje w ramach kampanii „Zielona Wyspa Śląsk 2011" odbywały się na hali sportowej w Żorach.


– Taka akcja jest bardzo fajna. O ekologii można uczyć się nie tylko na lekcjach w szkole, ale także na takich ciekawych zajęciach, jak te dzisiejsze. Mam nadzieję, że podobne akcje będą częściej się odbywać – mówi Patrycja Podoba, uczennica pierwszej klasy w Gimnazjum nr 2 w Żorach.

– Trzeba dbać o ekologię każdego dnia. W naszej szkole na przykład zbieramy baterie i plastikowe nakrętki – dodaje Patrycja.


Jednym z głównych organizatorów kampanii „Zielona Wyspa Śląsk 2011" jest popularny zespół żorsko-rybnicki Carrantuohill. 


– Przez tą akcję uczymy dzieci, dlaczego warto dbać o środowisko naturalne. Jej nieodłącznym elementem jest układanie olbrzymich puzzli eko i warsztaty ekologiczne, na których dzieci uczą się, jak mają zgniatać plastikowe butelki, by objętość była jak najmniejsza. Chcemy mówić o tym, że Śląsk jest zielony – mówił Bogdan Wita z zespołu Carrantuohill.


W ramach kampanii „Zielona Wyspa Śląsk 2011" zostanie posadzonych 5 tysięcy drzewek w sześciu miastach, biorących udział w projekcie.


– W samym Rybniku będzie to 1000 drzewek, a w Żorach - 750. Będą posadzone przy nowo wybudowanej obwodnicy północnej w dzielnicy Rowień. Sam cieszę się, że budując tę trasę regionalną, udało się oszczędzić wiele cennych terenów zielonych, tylko poprowadzić je przez nieużytki – mówi Bogdan Chrobok z Nadleśnictwa Rybnik.

– Rocznie w naszym województwie sadzimy od 600 tysięcy do nawet miliona drzewek. W Nadleśnictwie Rybnik gospodarzymy na 25 tysiącach hektarów lasów. Dzisiaj lesistość województwa śląskiego jest jedną z największych w kraju – dodaje Chrobok.



Podobne działania były prowadzone w pięciu innych miastach województwa śląskiego. Były to: Zabrze, Katowice, Bielsko-Biała, Rybnik i Gliwice.

Więcej o akcji przeczytasz w piątkowym tygodniku 25 marca br. Dowiesz się też, czy uczniowie z żorskich szkół segregują odpady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto