Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Czołg był kiedyś wizytówką naszego miasta [ZDJĘCIA]

Katarzyna Śleziona
ARC. / Leksykon Żorski
Żory: Czołg. Pamiętacie czołg, który jeszcze na początku lat 90. XX wieku stał na placu obecnego osiedla Księcia Władysława? Był to tzw. Pomnik Braterstwa Broni. Niestety od 20 lat już go nie ma.

Żory: Czołg był kiedyś wizytówką naszego miasta [ZDJĘCIA]

Dwudziestolatkowie i starsi mieszkańcy Żor przechodząc przez osiedle Księcia Władysława wciąż wspominają czołg, który kiedyś dumnie prezentował się w tym miejscu. Był to tzw. Pomnik Braterstwa Broni, który odsłonięto 5 maja 1975 roku na ówczesnej alei Zwycięstwa (dzisiejsza aleja Jana Pawła II). To była jedna z wizytówek naszego miasta.

- Pomnik miał symbolizować udział Armii Czerwonej i Czechosłowackiej Brygady Pancernej w wyzwalaniu Żor w marcu 1945 roku. W kolejnych latach - zawsze 24 marca delegacje składały przed nim wiązanki kwiatów - mówi Barbara Kieczka, mieszkanka Żor, autorka książek historycznych o naszym mieście. Jednak w 1991 roku zdecydowano, że czołg musi zniknąć z miasta. Od złomowiska, uchronił go jeden z mieszkańców Rudziczki. Od 20 lat czołgu nie ma już na żorskim osiedlu. Stoi na jednej z prywatnych posesji.

Pusty plac 13 lat później wypełnił nowy postument. To pomnik Księcia Władysława z dynastii Piastów, założyciela Żor. Odsłonięto go 27 czerwca 2004 roku w inaugurację Jarmarku Władysławowskiego w Żorach. Postument ma ponad 3-metry wysokości i jest wykonany z piaskowca. Władca siedzi i jest wsparty na mieczu. Autorem dzieła jest żorski projektant Leszek Zbożil.

- To jest teraz jedna z wizytówek Żor. Nawiązuje do naszej tradycji, upamiętnia założyciela miasta. Dobrze, że nie ma już czołgu, bo kojarzył się z PRL-em i wojną - mówi Janina Gorzawska, mieszkanka osiedla Korfantego.
Budowa dzisiejszego osiedla Księcia Władysława (dawniej XXX-lecia PRL) odbywała się w latach 1973-1978. Powstały tu wtedy łącznie 2344 mieszkania.

W 1991 roku zmieniono nazwę osiedla na Księcia Władysława, a w 2000 r. powstała dzielnica z imieniem patrona. Na koniec 1995 roku mieszkało tu już 9156 osób, a 11 lat później tylko 7716. Od tego czasu liczba mieszkańców wciąż spada. Na koniec grudnia 2014 r. na Księcia Władysława było zameldowanych "zaledwie" 6845 osób.

Masz zdjęcia przy czołgu lub z budowy osiedla? Prześlij je nam na adres: [email protected]

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto