18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Kółko orientalistyczne działa w ZS nr 2

Katarzyna Śleziona
Arabowie to terroryści, którzy podkładają bomby, a Turcy tylko jedzą kebaby i zabierają nam miejsca pracy. To nie żart, a sposób, w jaki postrzegamy obywateli innych nacji, którzy coraz częściej otwierają w śląskich miastach restauracje, budki gastronomiczne i fast foody.

Niestety, nasz stosunek do nich jest negatywny, często wrogi. Aby to zmienić, trzeba edukować młodzież. Na razie jedna szkoła na Śląsku na poważnie podjęła się tego zadania.

W żorskim Zespole Szkół nr 2 powstało koło orientalistyczne, na którym młodzież dowiaduje się, czym jest islam, jak walczyć z terroryzmem, poznaje alfabet arabski, uczy się języka tureckiego. Ale też jest taniec brzucha, parzenie tureckiej kawy czy przygotowanie orientalnej kuchni.

Zajęcia prowadzi Dominika Adamczyk-Partyka, nauczycielka transportu i spedycji oraz gospodarki elektronicznej w Technikum Logistycznym ZS nr 2 oraz absolwentka orientalistyki o specjalności turkologia na Uniwersytecie Warszawskim.

- Cała zachodnia kultura ma tendencję do osądzania, nie znając drugiego człowieka. Ja chcę pokazać, że kultura Orientu jest inna, ale piękna - mówi Dominika Adamczyk-Partyka. Zajęcia podobają się uczniom. - Między nami a ludźmi stamtąd dostrzegam olbrzymie kontrasty, i to jest fascynujące - mówi Jarosław Charzyński, uczeń trzeciej klasy. Zajęcia podobają się także Kasi Najberg.

- Lubię poznawać obce języki. Na zajęciach chcę nauczyć się języka tureckiego. Program jest bardzo ciekawy - mówi Kasia Najberg. A plany na następne zajęcia są bardzo oryginalne.

- Chciałabym, aby uczniowie poznali literaturę i muzykę Orientu - wylicza pani Dominika, której marzy się, aby na kółko orientalistyczne przychodzili także uczniowie z innych szkół.

Zacznijmy od edukacji młodych

Ali Abi Issa, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu:
Mieszkam od 25 lat w Polsce. Niestety, wciąż Polacy niewiele wiedzą o naszej kulturze. Stereotypy powstają z dwóch powodów: niewiedzy i ignorancji. Najważniejszy dotyczy dżihadu. Walki, którą w Europie tłumaczy się jako "świętą wojnę". Ludzie uważają, że służy on do nawracania innych przez śmierć, stosowanie przemocy.

Takie wiadomości są krzywdzące. Islam zezwala na konfrontację, ale w obronie własnej, a nie w postaci agresji. Drugi stereotyp to ten, że kobieta w islamie nie ma żadnych praw. To bzdura.

Po 2001 roku, po atakach na wieże World Trade Center, uprzedzenia się nasiliły. Dlatego trzeba z nimi walczyć już od najmłodszych lat. Musimy uczyć młode pokolenie dialogu między kulturami, a dla starszych tworzyć różne programy łamiące te stereotypy. My sami, jako Centrum organizujemy lekcje muzealne dla młodzieży, gdzie mówimy o islamie, Dni Kultury Muzułmańskiej, wieczorki poetyckie. KAKA

Niestety, rządzą u nas stereotypy

Piotr Wróblewski, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego:
Nie powinniśmy generalizować i wszystkich wkładać do "jednego worka". Ale uogólniamy - każdy z nas. Stereotypy powstają w procesie uprawomocnienia zdobywanej wiedzy o innych. Docierają do nas pewne informacje, spotykamy ludzi.

Czy koło orientalistyczne w Żorach pozwoli walczyć z uprzedzeniami i przełamie stereotypy?

Na pewno pomoże w tym, bo wzbogaci wiedzę uczestników o Oriencie - Wschodzie. Kultura polska związała się z Zachodem, ale w wiekach XVI i XVII - w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej - nasi przodkowie zafascynowani byli Wschodem. W plemieniu Sarmatów, irańskich koczowników, dopatrywali się swoich protoplastów. W późniejszych wiekach Polacy byli zafascynowani Zachodem. Ale Orient to również Daleki Wschód - Chiny, Japonia. Jestem przekonany, że o bogactwie i mozaice wschodnich cywilizacji przekonają się uczestnicy spotkań koła orientalistycznego. KAKA

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto