Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Sadzili drzewa, malowali domki dla kotów i budki dla ptaków

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Za nami ekologiczny happening Naturalnie - Kulturalnie w Żorach
Za nami ekologiczny happening Naturalnie - Kulturalnie w Żorach Arek Biernat
Najmłodsi z Żor chcą dbać o naszą planetę. Na osiedlu Pawlikowskiego dzieci z przedszkoli i szkół wzięły udział w happeningu Naturalnie - Kulturalnie. Było ekologiczne przedstawienie, sadzenie drzew i malowanie domków dla kotów oraz budek dla ptaków. Zobaczcie zdjęcia.

W Żorach słusznie wychodzą z założenia, że o planetę należy dbać od najmłodszych lat. Z tego powodu fundacja Folwark pod Lipami z Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych po raz trzeci zaprosiło najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w wyjątkowym happeningu Naturalnie - Kulturalnie.

- Od najmłodszych lat musimy uczyć ekologii. Dlatego to spotkanie. Od zawsze jest mi bliska ochrona środowiska, dbania o przyrodę. Musimy zwracać uwagę na to, co kupujemy. Mniej plastikowych, a więcej papierowych opakowań. Toniemy w tych śmieciach. To coraz bardziej do nas dociera, ale wciąż przed nami jest dużo pracy w tej materii. Ekologia to nie luksus w dzisiejszych czasach. To jest niezbędne, to pomysł na życie

- mówi Teresa Gola, ze stowarzyszenia Folwark pod Lipami.

Ekologiczna impreza odbyła się na skwerze przed blokiem nr 9 na osiedlu Pawlikowskiego. Przybyły dzieci z przedszkoli, szkół, a także jedna z klas Tischnera. Byli też podopieczni WTZ, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy potwierdzili, że nie jest im obojętny los naszej planety.

- Musimy działać i dbać o naszą planetę. UTW zawsze wspiera tego typu akcje. To ważne, żeby uczyć ekologicznych nawyków od najmłodszych lat
- przyznaje Henryka Świerczyna z UTW w Żorach.

Największą atrakcją happeningu było malowanie domków dla kotów i budek dla ptaków. Dzieci wzięły pędzle w swoje ręce i przygotowały kolorowe schronienia dla zwierząt.

- W ubiegłym roku przygotowywaliśmy domki dla pszczół, które później przedszkola i szkoły instalowały przy placówkach. W tym roku zabiorą ze sobą budki dla ptaków. Domki dla bezdomnych kotów wkrótce trafią do różnych miejsc Żor. To będzie schronienie na zimę
- dodaje Teresa Gola.

W trakcie happeningu posadzono też 10 drzew (w ubiegłym roku 50).

- Sadzimy drzewa, bo wyłapują pyły zawieszone z powietrza. Zwłaszcza akacje i lipy. Niestety, ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. Widzą częściej spadające liście jesienią, które zaśmiecają ulice, chodniki, trawniki. Nie dostrzegają zalet drzew, a są ewidentne. To wyłapywanie pyłów. Działają też jako klimatyzatory, bo pod drzewem w upale jest chłodniej

- zauważa Teresa Gola.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żorach przygotowały nawet specjalny spektakl. Za pomocą wielu przygotowanych przez siebie rekwizytów podkreślały to, jak ważne jest dbanie o czystość w lasach.

Wręczono też nagrody laureatom konkursów plastycznych Eko Cuda. Maluchy wykorzystując puszki, opakowania, plastiki przygotowały prawdziwe recyklingowe cuda: torebkę z Prady, laptop czy nawet skarbonkę.

Była to trzecia edycja happeningu Naturalnie-Kulturalnie. Kolejna edycja planowana jest za rok.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto