Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Urzędnicy odpowiadają na pytania naszych internautów. Sprawdź jak!

KAKA
Urzędnicy chętnie odpowiadają na pytania, które zadajecie przez nas portal zory.naszemiasto.pl. Czekamy na kolejne!

W artykule Wszystko o "śmieciowej rewolucji"nasi Internauci zadali kilka ważnych pytań. Otrzymaliśmy odpowiedzi od Anny Ujmy, doradcy prezydenta do spraw polityki promocji i informacji.

1) Pytanie:
"Ciekawe, jak zorganizowane zostanie odbiór śmieci segregowanych od osób mieszkających na osiedlach, czyli takie osoby już nie będą mogły skorzystać z stawki 12 zł, bo jakoś sobie tego nie wyobrażam"? - pyta się Internauta o pseudonimie "Marc C".

Polub nas na Facebooku

Odpowiedź urzędników:

Odpady segregowane odbierane będą z nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej w ten sposób, że dla nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej o ilości lokali przekraczającej - 20 częstotliwość odbioru wynosić będzie trzy razy w tygodniu, zaś w przypadku nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej o ilości lokali nieprzekraczającej 20 - dwa razy w tygodniu.

Odpady odbierane będą z gniazd, które zgodnie z zapisem § 9 pkt 2 Uchwały Nr 291/XXVII/12 Rady Miasta Żory z dnia 29 listopada 2012r w sprawie: uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Żory, właściciel nieruchomości tj. spółdzielnia mieszkaniowa winna wyposażyć zarówno w pojemniki na niesegregowane odpady komunalne oraz do selektywnej zbiórki odpadów. Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznane zostanie takie zbieranie odpadów komunalnych, w wyniku którego właściciel nieruchomości będzie zbierać i przekazywać w sposób selektywny co najmniej 25% objętości oddawanych odpadów.

2) Internauta "Mickey" pisze:
"Obecnie stawka to 5,6zł/os w SM Nowa. Licząc 4-ro osobową rodzinę daje to miesięcznie 22,4złx12m-cy = 268,8.
Śmieci są zabierane przez prywatną !!! firmę, następnie segregowane i to co da się odzyskać jest odzyskiwane a reszta na wysypisko - a więc płacę za segregację moich śmieci.
Pytam się dlaczego nagle miasto podpisując umowę z PRYWATNĄ firmą wynegocjowało stawkę 14zł/os co daje na rok dla mojego gospodarstwa domowego 672 a więc wzrost o 250%.
Ktoś najwyraźniej za te dodatkowe 500zł chce sobie ufundować nowe auto albo mieszkanie bo innego wytłumaczenia nie ma.
Dodatkowo sektory tak pomyślane abym jako mieszkaniec bloku dotował odbiór odpadów z domków jednorodzinnych - niech oni płaca więcej lub zorganizować tam punkty z dużymi kontenerami aby było taniej - po co śmieciarka ma podjeżdżać do każdego domku jak mogą zrzucić te swoje śmieci na końcu ulicy ?
Dlaczego miasto chce nas - płacących podatki łupać skoro spółdzielnia potrafiła zrobić coś 3 razy taniej to może miech spółdzielnia stanie do przetargu i refakturuje te moje śmieci na gminę?".

Odpowiedź urzędników:

Miasto nie podpisało umowy z żadną prywatną firmą i nie wynegocjowało stawki 14zł/os.

Sektory zostały wydzielone z uwzględnieniem ustawowych kryteriów takich jak: liczba mieszkańców, gęstość zaludnienia na danym terenie oraz możliwość obsługi wyznaczonego obszaru przez jednego przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Każdy z sektorów obejmuje wszystkie typy i rodzaje zabudowy, co wiąże się z koniecznością dysponowania odpowiednim zapleczem technicznym do obsługi poszczególnych sektorów przez przedsiębiorców. Przy podziale na sektory wykorzystano podział administracyjny gminy na dzielnice.

Firma, która zostanie wyłoniona w postępowaniu przetargowym będzie odbierała każdą ilość niesegregowanych (zmieszanych) i segregowanych odpadów komunalnych odpady z każdej nieruchomości zgodnie z Uchwałą NR 292/XXVII/12 Rady Miasta Żory z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie: określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Żory i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jednocześnie informuję, że jeśli spółdzielnia mieszkaniowa spełni wymagania ustawowe stawiane wykonawcom w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz dokona wpisu do rejestru działalności regulowanej będzie mogła wziąć udział w przygotowywanym przez Gminę przetargu.

3) "Kaktusnadłoni" pisze:
"Uważam że miasto Żory nie powinno podpisywać umowy z inną firmą niż ZTK. Jest to spółka miejska a władze miasta mają wpływ na władze spółki, no i co ważne, są miejsca pracy dla mieszkańców".

Odpowiedź urzędników:

Zgodnie z zapisem art. 6 d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 11 kwietnia 2012r., poz. 391) gmina musi przeprowadzić postępowanie przetargowe na odbieranie odpadów komunalnych albo na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów. W obecnej sytuacji prawnej nie ma możliwości zawarcia umowy z ZTK Sp. z o.o. na odbiór odpadów komunalnych bez procedury przetargowej, bowiem zgodnie z brzmieniem art. 6e „Spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy, w przypadku gdy zostały wybrane w drodze przetargu, o którym mowa w art. 6 d ust. 1”.

A Wy jakie macie pytanie do urzędników? Wszystkie przekażemy i będziemy liczyć na odpowiedź!

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto