Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piracki Lipdub z osobami niepełnosprawnymi w Żorach [WIDEO]

Katarzyna Śleziona
Prace nad teledyskiem trwały miesiąc. Występuje w nim prawie 100 osób, które wcieliły się w role piratów
Prace nad teledyskiem trwały miesiąc. Występuje w nim prawie 100 osób, które wcieliły się w role piratów ARC.
W Żorach powstał pierwszy w Polsce Lipdub, w którym wystąpiły osoby niepełnosprawne. W teledysku zagrali podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Mamy powody do dumy! To w Żorach powstał pierwszy w Polsce Lipdub, w którym śpiewają osoby niepełnosprawne. Co to takiego? To rodzaj teledysku z podkładem znanego przeboju, kręcony jednym, nieprzerwanym ujęciem, w którym występujące osoby udają, że śpiewają.

Kilkuminutowy wideoklip w tej konwencji do piosenki "Victory" powstał z udziałem prawie 100 osób. Wszyscy wykonawcy wcielili się w postaci piratów! Premiera filmiku miała miejsce podczas trzynastej edycji obchodów Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, jakie odbyły się w Żorach.

- Sceną w teledysku stały się pomieszczenia i korytarze Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. To było nasze wielkie przedsięwzięcie. Przez wiele dni pracowaliśmy nad projektem. Były próby, kompletowanie ubrań, przygotowywanie scenografii i rekwizytów. Udało się! Powstał nasz teledysk. Jesteśmy prekursorami, bo nie ma w Polsce Lipdubu, w którym wystąpiłyby osoby niepełnosprawne. W naszym teledysku występuje 40 naszych wychowanków - mówi Tomasz Tomiak, dyrektor OREW-u.

To właśnie oni w głównej mierze odpowiadają za wykonanie rekwizytów, jakie użyto na potrzeby pirackiej scenografii w ośrodku. Pracowali w ramach tak zwanych zajęć z arteterapii.

- Efekt jest oszałamiający. Nasi podopieczni chętnie przystąpili do pracy. Wkładali w to całe serce - mówi Tomasz Tomiak.

- To była fajna praca i zabawa. Występując w teledysku, czuliśmy się jak prawdziwe gwiazdy - zgodnie przyznali podopieczni ośrodka. Są to osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, w wieku od 3 do 25 lat.

W pracę nad teledyskiem zaangażowało się nie tylko 40 wychowanków ośrodka, ale także ponad 30 terapeutów oraz studenci fizjoterapii, odbywający tu praktyki.
Mieszkańcom, którzy widzieli teledysk, bardzo się podobał. - Podziwiam szefów ośrodka, że wpadli na tak znakomity pomysł. Wychowankowie przeżyli wielką przygodę i mogli poczuć, że są ważni - mówi Franciszka Kosmala z osiedla Sikorskiego.

Inni wypowiadają się podobnie. - Widziałam teledysk i jestem nim zachwycona. Widać, że praca na planie wideoklipu wymagała od wychowanków OREW-u wielkiej odwagi. Ten filmik to także swego rodzaju przesłanie dla wszystkich mieszkańców. Osoby niepełnosprawne żyją wśród nas, mieszkają w sąsiedztwie, mają takie same potrzeby i radości, chcą kochać i pracować jak my - dodaje Teresa Pachelska, mieszkanka osiedla Księcia Władysława.

Dlaczego ekipa z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego wybrała piosenkę "Victory"? - Ten utwór doskonale współgra z motywem przewodnim ostatnich obchodów Dni Godności w Żorach. W tym roku hasłem było: "Zobacz we mnie człowieka" - mówi Tomasz Tomiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto