18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

"Miarka- najlepsza marka" - 90 lat I LO im. K.Miarki w Żorach

Artykuł sponsorowany
Są w życiu daty, o których się pamięta, które wywołują wspomnienia, wobec których nie jest się obojętnym. Często są to prywatne wydarzenia, drogie sercu i niezwykle istotne. Jednakże wspólnotowy charakter życia każdego człowieka, wpisuje się faktami, które dotyczą grup czy narodów.

Chcemy pamiętać o tych wydarzeniach, cieszyć się ich doniosłością, dlatego 15 września organizujemy obchody jubileuszowe, licząc na obecność wszystkich, którzy byli i są związani z naszą szacowną Jubilatką. W ten sposób pragniemy podziękować i zaprosić do wspólnego świętowania.

Program Jubileuszu i atrakcje:
15.09.2012 zaczynamy od 11.00. W programie obchodów:
11:00 - Msza w Kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
13:00 - Uroczysta Akademia Jubileuszowa z programem artystycznym w kinie "Na Starówce"
15:00 – 20:00 - Festyn Rocznicowy w Szkole

Uroczystość patronatem honorowym objęli: Adam Zdziebło- Senator RP, Wiceminister Rozwoju Regionalnego, Zygmunt Łukaszczyk - Wojewoda Śląski, Waldemar Socha - Prezydent Żor. Patronat medialny sprawują: Dziennik Zachodni, TVS, Telewizja Żory HD, Radio Żory, portale internetowe- naszemiasto.pl, wirtualnezory.pl, zory.com.pl, e-kultura.zory.pl.

Akademię i festyn uświetnią występy sławnych absolwentów - Soni Bohosiewicz, zespołu „Carrantuohill ”, kabaretu „Łowcy.B”, Adama Olesia, Joanny Szymali, Dominiki Kontny, Pawła Kontnego, zespołu AF Music i wielu innych utalentowanych młodych artystów, w tym chórzystów „Voce Segreto”.

Tak jak przed laty można będzie znów usiąść w swojej ławce, powspominać klasowe wydarzenia, odnaleźć siebie na zdjęciach klasowych kronik i kartach innych archiwalnych dokumentów, udostępnionych zwiedzającym szkołę gościom.

"Szkoła Odkrywców Talentów"!
Na gości Jubileuszu czekają uczniowie i nauczyciele "Miarki"- czyli Gimnazjum Nr1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i I Liceum Ogólnokształcącego im. K.Miarki z Oddziałami Dwujęzycznymi- szkoły umiejętnie łączącej tradycję z nowoczesnością. Efekty mówią same za siebie:

• 22 laureatów zwolnionych z egzaminów gimnazjalnych w roku szkolnym 2011/2012 (a 12 laureatów w roku szkolnym 2010/2011).
Rewelacyjne wyniki egzaminów gimnazjalnych 2012: od 10%- 21% powyżej średniej w kraju, województwie, mieście.
• 49 miejsce w woj. śląskim w rankingu szkół ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” w roku szkolnym 2011/2012.
• Co roku 100% wyniki z matur na poziomie podstawowym i rozszerzonym z różnych przedmiotów.
• Stypendyści Prezesa Rady Ministrów.
• Indeksy na UJ, AGH, UŚ, Politechnikę Gliwicką za olimpiady i konkursy.
• Laureaci i finaliści licznych olimpiad.

Współpraca z uczelniami
Współpracujemy z uczelniami wyższymi- Uniwersytetem Śląskim, Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Politechniką Śląską, Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Młodzież uczestniczy w wykładach, zajęciach warsztatowych, projektach edukacyjnych.

Za współpracę z uczelniami wyższymi w dziedzinie preorientacji zawodowej liceum uzyskało tytuł: „Szkoły z Gallopem”.

Projekty i certyfikaty
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach przystąpił w 2011 roku do programu: ”Rok Odkrywania Talentów”, uzyskując tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”. Jako jedyna szkoła w Żorach uzyskaliśmy Certyfikat Ministra Edukacji Narodowej.
Uhonorowano nas certyfikatami: „Śląskiej Szkoły Jakości”, „Szkoły Zaangażowanej Społecznie”, „ELL” w dziedzinie innowacyjności w nauczaniu języków obcych, "Szkoły z klasą", "Przyjaciela Muzeum Miejskiego w Żorach".

W 2012 roku uczniowie uczestniczyli w międzynarodowych projektach edukacyjnych: „Europa w 2050 roku”, „Współpraca Młodzieży Polskiej i Szwajcarskiej w celu wypracowania optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym” oraz „Berlin 2012". Do ciekawszych projektów o zasięgu międzynarodowym, promujących szkołę i miasto należą: „Śląsk wszystkimi zmysłami”, „ Żory- Pecs. Myszką po mapie”, „Praktyczna retoryka dla nauczycieli i uczniów”, „Dziedzictwo kulturowe kształtuje szkołę”.

Wymiany międzynarodowe, przedsięwzięcia edukacyjne
Od lat w szkole organizowane są wymiany międzynarodowe z Niemcami , Czechami i Hiszpanią w ramach współpracy szkół i programu Socrates Comenius. Udało się nam też reaktywować wymianę polsko- francuską.

Od 2000 roku w szkole organizowany jest Festyn Miarkowy- impreza o charakterze integracyjnym, mająca zasięg lokalny.
Od 1991 roku ogromną popularnością cieszy się Gimpel Czad – występy wokalne i kabaretowe uczniów szkoły.

Do tradycyjnych imprez szkolnych należą również Urodziny Miarki, na których spotykają się nauczyciele, uczniowie, a także przedstawiciele władz samorządowych i rodzice uczniów, Tydzień Kultury Szkolnej, Dzień Ziemi, Urodziny Ludolfiny.
Organizujemy także sesje i debaty np. Jak wychować człowieka mądrego?, Filozofia w nauce, Jesteśmy stąd, Jesteśmy dla innych, Korzenie kultury europejskiej, O języku polskim, które na stałe wpisały się w życie szkoły.

Do ważnych inicjatyw należą akcje charytatywne, akcje krwiodawstwa, programy i projekty promujące zdrowy styl życia, postawy proekologiczne, aktywność społeczną.

Historia szkoły
Nie ma teraźniejszości bez przeszłości. Historia jest ważną częścią tożsamości szkoły, która w tym roku obchodzi Jubileusz 90-lecia. Warto więc przypomnieć pokrótce "Miarkową" historię.

Historia Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki sięga roku 1912, kiedy to utworzenie niemieckiej męskiej szkoły średniej zapoczątkowało szkolnictwo średnie w Żorach. W 1922 roku, po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski szkoła przeszła pod zarząd polskich władz oświatowych i uzyskała stopień progimnazjum. Jesienią 1922 roku utworzono w Żorach pierwszą polską klasę gimnazjalną, liczącą 75 uczniów i uczennic.

Językiem wykładowym był język polski, ale z powodu braku polskich nauczycieli naukę w języku polskim ograniczono do klasy pierwszej. W pierwszych latach swojej działalności szkoła przeżywała bardzo trudny okres. Brak było polskiej kadry pedagogicznej, a uczniowie musieli uzupełniać wykształcenie w gimnazjum jednego z sąsiednich miast.

Dopiero przekształcenie progimnazjum w 1927 roku w Miejskie Gimnazjum Męskie im. Karola Miarki było zapowiedzią przekształcenia żorskiej szkoły średniej w pełne gimnazjum- polskie gimnazjum ośmioklasowe. Szkoła przyjęła imię Karola Miarki – bojownika o polskość na ziemiach śląskich dla podkreślenia swojego polskiego charakteru.Gimnazjum miało profil klasyczny. Nauczano w nim między innymi łaciny i greki. W 1932 roku siedmiu absolwentów zdało pierwszą w tej szkole polską maturę.

W pierwszych latach istnienia warunki lokalowe żorskiej szkoły średniej były bardzo trudne. Do roku 1937 nauka odbywała się w różnych miejscach, gdyż budynek główny szkoły był starą, ciasną kamieniczką. W 1935 roku zapadła decyzja o budowie nowego gmachu szkolnego w miejscu, gdzie szkoła mieści się do chwili obecnej. W styczniu 1937 roku oddano do użytku jednopiętrowe skrzydło budynku wraz z aulą, drugie, dwupiętrowe skrzydło ukończono w 1938 roku. W roku szkolnym 1938/1939 budynek szkolny był okazałym, doskonale wyposażonym gmachem otoczonym pięknym ogrodem i nowoczesnymi boiskami.

W wyniku działań wojennych budynek szkoły został zniszczony w 60%, a większość sprzętu nie nadawała się do użytku. Pomimo tak wielkich zniszczeń, już miesiąc po wyzwoleniu Żor spod okupacji, w kwietniu 1945 roku rozpoczęto nauczanie w innym, zupełnie nie przystosowanym do nauki, budynku, a organizowana szkoła średnia przyjęła nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Karola Miarki w Żorach. W celu rozwiązania trudności lokalowych dyrekcja dążyła do jak najszybszego uporządkowania zbombardowanego otoczenia budynku szkolnego. W latach 1948 – 1949 oddawano do użytku kolejne sale lekcyjne. Zniszczenia wojenne zdołano całkowicie usunąć w 1951 roku.

Ponieważ z każdym rokiem liczba uczniów szkoły średniej wzrastała, w 1974 roku gmach rozbudowano. W historii powojennej szkoła kilkakrotnie zmieniała nazwę, a w budynku mieściły się czasowo, oprócz Liceum, także Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz szkoła podstawowa. Niezależnie jednak, czy jako szkoła samodzielna, czy jako jedna ze szkół tworzących zespół, Liceum im. Karola Miarki przy ul. Powstańców 6 było i jest ważną częścią historii, tradycji i kultury dawnych i współczesnych Żor.

W 1999 roku powołano Zespół Szkół Ogólnokształcących, którego trzonem stało się I Liceum Ogólnokształcące imienia Karola Miarki w Żorach. (Uchwała Nr XV/ 172/99 Rady Miejskiej z dnia 30 września 1999 r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących ). W 2002 roku w związku z reformą systemu edukacji liceum zostało przekształcone ze szkoły ponadpodstawowej w szkołę ponadgimnazjalną ( Uchwała Nr 591/ XLVI/ 02 Rady Miasta Żory z dnia 31 stycznia 2002 r.).

Dane szkoły:

Zespół Szkół Ogólnokształcących
ul.Powstańców 6, 44-240 Żory
tel./fax (32) 43-42-933
[email protected]

Odwiedź strony internetowe:
www.1lo.zory.pl
www.miarka90.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Miarka- najlepsza marka" - 90 lat I LO im. K.Miarki w Żorach - Żory Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto