Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak Żory świętowały 100-lecie przyłączenia do Polski. Prezydent Socha uhonorowany przez harcerzy - ZDJĘCIA

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Sto lat temu, 4 lipca 1922 roku, po trzech powstaniach i plebiscycie, do Żor wkroczyło Wojsko Polskie z generałem Stanisławem Szeptyckim i przedstawicielami cywilnej administracji. Podobnie jak w innych miastach, także i tu wzniesiono z tego powodu bramę triumfalną. W poniedziałek 4 lipca, żorski rynek znów stał się miejscem, gdzie przypomniano o bogatej historii regionu.

Tegoroczne obchody 100-lecia przyłączenia Żor do Polski rozpoczął przemarsz kolumny Wojska Polskiego, rekonstruktorów Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego. Na rynku, na uczestników przemarszu czekali mieszkańcy oraz władze miasta. Odsłonięto pamiątkową tablicę i przypomniano o ważnych wydarzeniach sprzed stu laty.

- Dokładnie sto lat temu w tym miejscu miało miejsce wielkie, symboliczne wydarzenie. Wkroczenie Wojska Polskiego na czele z generałem Władysławem Szeptyckim oznaczało, że Żory ponownie są częścią Polski. Było to spełnienie marzeń i aspiracji mieszkańców tego regionu. Mogliśmy wreszcie czuć się u siebie, na swojej ziemi. Mogliśmy się rozwijać, własną kulturę i własny język. [...] Wtedy mieszkańcy witali wojsko słowami: niech żyje Polska, niech żyje Polskie Wojsko! - mówił prezydent Żor, Waldemar Socha.

Podczas uroczystości obecny był także poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda. Jak podkreślał, uroczystości w Żorach są dla niego czymś wyjątkowym. Zaznaczał, że ta lekcja historii zostanie wszystkim głęboko w pamięci.

- Stoimy tu na żorskim rynku sto lat później. Chociaż po części jesteśmy w stanie przywołać sobie ich myśli, ich przeżycia, wzruszenie. Nie byłoby nas tu dzisiaj gdyby nie wiara w to, że ówcześni nasi praojcowie mogli odzyskać wolność. To zrodziło powstańcze zrywy. Dla mnie to również bardzo ważne przeżycie, bo mój dziadek i pradziadek byli powstańcami śląskimi. Cieszę się z tak licznej obecności młodzieży, bo to prawdziwa lekcja historii dla nas wszystkich. Młode pokolenie musi wiedzieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze, tylko trzeba o nią dbać i używać wszystkich sił, by o tą wolność cały czas walczyć. To w szczególności wybrzmiewa w obecnych czasach - dodawał poseł Adam Gawęda.

Wspominano także tych, którzy przyczynili się do przyłączenia Żor do odrodzonej Rzeczypospolitej. To między innymi powstańcy z II Powstańczego Pułku Żorskiego - Rudolf Buchta, Franciszek Kumor, Piotr Paździor czy Bonifacy Baudyk, złożeni w mogile na cmentarzu przy kościele pw. Filipa i Jakuba.

Harcerze odznaczyli prezydenta Waldemara Sochę

Obchody jubileuszu 100-lecia przyłączenia Żor do Polski stały się także wydarzeniem, podczas którego harcerze uhonorowali prezydenta miasta Waldemara Sochę. Z rąk harcerek, prezydent Socha otrzymał laskę skautową, będącą wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego, dla osób niebędących członkami ZHP. To wyróżnienie wręczane jest osobom szczególnie zasłużonym rozwojowi ruchu harcerskiego w Polsce.

- Nawet na tak oficjalnej uroczystości mogą mieć niespodzianki. To wyróżnienie odczytuję jako uznanie dla całego miasta, bo to nie tylko prezydent, ale wszyscy, którzy tutaj działają są przychylni dla harcerstwa - mówił prezydent Socha.

Po części oficjalnej zaprezentowała się policyjna orkiestra, a po niej Wojciech Ciuraj ze swoim "Tryptykiem Śląskim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto