Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze miasta w Rosji – do dziś pozostają zamknięte, w przeszłości dochodziło tam do zagadkowych wypadków...

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Tajemnicze miejsca wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów z całego świata – niestety, odwiedzenie tych miast do dziś nie jest możliwe, co dodatkowo rozpala ciekawość fanów teorii spiskowych. Strzeżone bramy, przepustki, zakazy lotów... W dzisiejszych czasach brzmi jak science fiction? To rzeczywistość tysięcy mieszkańców kilkudziesięciu enigmatycznych zakątków Federacji Rosyjskiej. Co się w nich kryje?

Spis treści

Miasta niczym twierdze. Co się w nich kryje?

Choć na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od innych, te rosyjskie miasta – do dziś zamieszkiwane przez tysiące osób – budzą ciekawość miłośników tajemnic z całego świata. Ich obywatele po osiągnięciu pełnoletności byli dawniej zobowiązani do podpisania oświadczeń o zachowaniu poufności w sprawie swojego miejsca zamieszkania. Miasta zamknięte (ZATO) od początku ich założenia są pilnie strzeżone – wjechać na ich teren mogą tylko mieszkańcy oraz osoby, które są posiadaczami specjalnej przepustki.

Ulica w mieście Krasnoznamiensk
Krasnoznamiensk oraz Mirny mają status miast zamkniętych ze względu na mieszczące się w nich obiekty, m.in. centrum sztabu oraz kosmodrom.

Domena publicznaWikipedia.org / Георгий Долгопский / Domena publiczna

Pierwsze tego typu obszary powstawały w Związku Radzieckim (aktualnie zarządzają nimi jednostki rządowe Rosji) i do 1992 roku nie było ich nawet na mapach. Przydzielano im tajne nazwy, nieznane były również oznaczenia ulic. W niektórych ZATO dochodziło do tajemniczych wypadków jądrowych... Zdumiewającą historię jednego z miast można poznać dzięki filmowi dokumentalnemu „Miasto nr 40” (reż. Samira Goetschel).

Odwiedzenie tych miejsc przez osobę z zewnątrz jest praktycznie niemożliwe. Samych mieszkańców, którzy osiedlali się w ZATO skuszeni perspektywą lepszych zarobków i wygodniejszego życia obowiązuje wiele ograniczeń, m.in.:

  • zakaz robienia zdjęć i filmowania (w niektórych),
  • zakaz lotów cywilnych nad miastami,
  • ograniczenia dot. prowadzenia działalności gospodarczych, zameldowania, a nawet korzystania z zasobów naturalnych.

Jakie tajemnice skrywają rosyjskie miasta zamknięte?

Miasta zamknięte w Polsce i na świecie

Za tworzenie ZATO w innych częściach świata odpowiedzialne było ZSRR. Strzeżone tereny w przeszłości znajdowały się chociażby w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Białorusi, Estonii, Łotwie, Mołdawii, a także w Polsce. Najbardziej znanym przykładem miasta zamkniętego w naszym kraju jest Borne Sulinowo, Świętoszów, a także (częściowo) Hel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tajemnicze miasta w Rosji – do dziś pozostają zamknięte, w przeszłości dochodziło tam do zagadkowych wypadków... - Strona Podróży

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto