Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnica – królowa Podkarpackiego. Jakie szlaki prowadzą na szczyt najwyższej góry polskich Bieszczad i ile trwa wędrówka?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Tarnica to niekwestionowana królowa woj. podkarpackiego. Góra o charakterystycznym kształcie przyciąga coraz więcej turystów, którzy mają ochotę wypocząć aktywnie na łonie natury. Jakie szlaki prowadzą na najwyższy szczyt polskich Bieszczad i ile trwa wędrówka? O tym i kilku innych (ale równie ważnych!) kwestiach przeczytacie w poniższym artykule.

Spis treści

Tarnica, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczad

Góra przyciąga rzesze turystów m.in. ze względu na malownicze widoki
CC BY 2.0

Jeśli planujecie wyjazd w Bieszczady i zdobycie ich najwyższego szczytu w Polsce, koniecznie wybierzcie odpowiedni szlak – pomoże wam w tym poniższa lista. Flickr.com / Mirek Pruchnicki / CC BY 2.0

Położona w Bieszczadach Tarnica to królowa tego pasma – wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem woj. podkarpackiego i rodzimej części tych malowniczych gór. Sąsiaduje z Krzemieniem (drugim co do wysokości szczytem Bieszczad) oraz z Szerokim Wierchem. Wielbiciel górskich wędrówek, święty Jan Paweł II, zdobył szczyt 5 sierpnia 1953 roku – upamiętnieniem jego wizyty jest ustawiony na Tarnicy stalowy krzyż.

Ile trwa wejście na Tarnicę? Wszystko zależy od trasy

Na Tarnicę prowadzi kilka szlaków, a najkrótszym z nich można dotrzeć na szczyt w ok. 2,5 godz. (w jedną stronę). Oczywiście, nie jest to jedyny słuszny czas – żeby wędrówka sprawiała nam przyjemność, konieczne jest znalezienie własnego tempa. Ci, którzy maszerują nieco wolniej, pokonają wspomniany odcinek w dłuższym czasie i… nie ma w tym nic złego!

Tarnica: szlaki. Który jest najładniejszy, a który najkrótszy?

  • Z Wołosatego (niebieski szlak) – najbardziej oblegana przez turystów ścieżka na Tarnicę. Ten szlak uznawany jest za najkrótszy.
    – 4,5 km, średni czas przejścia: ok. 2 h 30 min (w jedną stronę)
  • Z Ustrzyk Górnych (czerwony szlak) – według wielu jest to najłatwiejsza trasa na szczyt. Prowadzi przez Szeroki Wierch.
    – ok. 7 km, średni czas przejścia: ok. 3 h 30 min (w jedną stronę)
  • Z Bukowego Berda (niebieski szlak) – jeżeli zależy wam na podziwianiu pięknych krajobrazów podczas wędrówki, ten szlak okaże się strzałem w dziesiątkę.
    – ok. 8 km, średni czas przejścia: ok. 4 h (w jedną stronę)
  • Z Wołosatego przez Halicz i Rozsypaniec (czerwony szlak) – niesamowite widoki oferuje także ścieżka z Wołosatego przez Halicz i Rozsypaniec. Chociaż jest najdłuższa, wielu turystów uważa ją za najbardziej malowniczą.
    – ok. 15 km, średni czas przejścia: ok. 5 h 30 min (w jedną stronę)

Gdzie się zatrzymać w pobliżu Tarnicy? Parking

Żeby wejść na Tarnicę, konieczny jest zakup biletu wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego – w 2023 roku koszt wejściówki to 9 zł za bilet normalny oraz 4,5 zł za ulgowy.

Parkingi (płatne) najbliżej szlaków znajdują się w:

  • Wołosatem (obok sklep spożywczy oraz toalety),
  • Ustrzykach Górnych.

Parkingi przy wejściach na szlaki zapełniają się już ok. godz. 10.30 - 11.00, w późniejszych godzinach mogą wystąpić trudności w znalezieniu miejsca parkingowego w miejscowości Wołosate – informuje BPN.

Zobacz też: Ciekawe atrakcje w Bieszczadach, których nie możesz przegapić. Odkryj piękno Bieszczadów w wakacje 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto