Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe do 20 km od Żor. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na trasę rowerową z Żor? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 20 km od Żor. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Żor proponujemy na weekend.

Spis treści

Rowerem z Żor

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 20 km od Żor, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 27 kwietnia w Żorach ma być 17°C. Nie powinno padać. W niedzielę 28 kwietnia w Żorach ma być 21°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Łuków Śląski, Lyski, Gzel, Orzepowice.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 37 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 198 m
  • Suma podjazdów: 965 m
  • Suma zjazdów: 980 m

Rowerzystom z Żor trasę poleca Yaneck60

Wyjazd po okolicznych miejscowościach a także odszukania ruin szybu "Nord" na koloni Helena jak i inne ciekawe i piękne miejsca. Trasa: Rybnik, Radoszowy, Pustki, Piece, Łuków Śląski, Lyski, Sumina przejazd kolejowy, drogą leśną Pszowski Chodnik, staw Buczkowiec, Gzel - stawy hodowlane, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. Pierwszą ciekawostką jest szyb "Nord" na koloni Helena, w Łukowie Śląskim skwer z pamiątkowym kamieniem i lokomotywą, Lyski - XIX wieczny dwór, następnie Urząd Gminny - kontrolna pieczątka, dalej nowy most na ul. Dworcowej i była stacja PKP w Suminej. Staw Buczkowiec i kwitnące lilie wodne, drogą pożarową 91 Gzelską do "Jeziorka Goj", stawy hodowlane na Gzelu, Chwalęcice, Orzepowice i do domu. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 37.92 km.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: 16.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Pałac w Boryni

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 24,86 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 45 min.
  • Przewyższenia: 66 m
  • Suma podjazdów: 502 m
  • Suma zjazdów: 506 m

Trasę rowerową mieszkańcom Żor poleca Hakos

Temperatura: 4 st.C
Godz. startu: 13.10
Godz. mety: 14.55
Czas wycieczki: 1h 45min
Czas jazdy: 1h 4 min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 24,8 km/h
dystans: 25,2 km

Przejażdżka do pięknego Pałacu w Boryni. Sam budynek świeżo wyremontowany w okolicy piękny park. Aktualnie znajduje się tu restauracja i hotel.

Pałac wybudowano, prawdopodobnie w 1781 roku, gdy właścicielem dóbr (od roku 1760) był Jan von Schlutterbach.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków w lutym 1966 r.
W 1985 r., pałac zakupiła KWK Borynia, która w 1987 przeprowadziła kolejny remont. Jego założeniem było dostosowanie budynku pałacu do potrzeb Ośrodka Szkoleniowego SiTG. Następnie budynek został przekazany Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. Obiekt odrestaurowano.

W 2008 r. Jastrzębska Spółka Węglowa wystawiła budynek na sprzedaż. W 2009 r. Pałac w Boryni pozyskał nowego właściciela. W budynku przeprowadzono generalny remont , adaptując obiekt na hotel i restaurację, a także przeprowadzono rewitalizację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: RYBNIK-WODZISŁAW ŚLĄSKI-KARVINA-CIESZYN-JASTRZĘBIE ZDRÓJ + KWADRATY

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 127,81 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 48 min.
  • Przewyższenia: 189 m
  • Suma podjazdów: 1 735 m
  • Suma zjazdów: 1 731 m

Aza poleca trasę rowerzystom z Żor

Propozycja pętelki po większych miasta śląska. Większość trasy przebiega szlakami rowerowymi lub szlakami turystycznymi. Polecam zatrzymać się na dłużej w czeskiej Karvinie i pozwiedzać stare kamienice, ryneczek oraz zamek z pobliskim kościołem. Oczywiście spotkamy jeszcze wiele innych atrakcji: stare drewniane kościoły, krzyże przydrożne z piaskowca(powyżej 130 lat), pałace i dwory, stare kościoły i wiele innych. Nawierzchnia w większości to asfalt. Szuterek też się znajdzie ale jako ciekawostka :-). Do przejechania każdym rowerem.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Plessowką wśród kałuż do Maryjki na Branicy

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 34 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 9 min.
  • Przewyższenia: 122 m
  • Suma podjazdów: 1 460 m
  • Suma zjazdów: 1 455 m

Ireneusz poleca trasę rowerzystom z Żor

Branica-Suszec,
Na kamiennym cokole figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana przez okolicznych mieszkańców Branicką Panienką Maryją albo Maryjką. Figura przedstawia Matką Boską z Dzieciątkiem, która znajduje się w gęstym lesie na Branicy, przy drodze Suszec - Kobiór. Posąg istnieje z XIX wieku ( 1807 r.) Wyrzeźbiona jest z piaskowca.

Branicka Maryjka jest często odwiedzana a opiekują się nią mieszkańcy Branicy i okolic. Od czasu do czasu dekorowana jest kwiatami. Przed kilku laty figura została odnowiona wraz z otoczeniem przez suszeckie Koło Związku Górnośląskiego, pomocy Nadleśnictwa i władz samorządowych. Przy figurze są dwie ławki, po lewej i po prawej stronie. Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 200 lat umieszczono tablicę zredagowaną przez pana Mariana Cieślę. Co rok 3 maja i 15 sierpnia odprawiane są tam nabożeństwa z udziałem księży i wiernych z Suszca, Kobióra, Zgonia i innych okolicznych miejscowości.

Dlaczego Maryjka stanęła w lesie na Branicy? Historia opowiada o Johanie Lukasie - leśniczym w pszczyńskich lasach, który figurkę postawił. Pewnego dnia znalazł się w lesie z dala od zabudowań, kiedy to rozszalała się ogromna nawałnica. Grube drzewa łamały się obok niego jak zapałki. Gdy już stracił nadzieję, że uda mu się przeżyć szalejący orkan, przypomniał sobie modlitwę do Matki Jezusa odmawianą w jego domu przez syna, który podobnie jak matka wyznawał katolicyzm ( on sam był protestantem ).

Z modlitwą na ustach przetrwał do rana, a gdy nawałnica ustała, wyszedł spod drzew, które ułożyły się nad nim jak szałas. Powrócił do domu i usłyszał, że żona z synem całą noc za niego modlili się. Odtąd już ich wyznanie nie było dla leśniczego problemem. Wtedy to Johan postanowił zbudować Maryi pomnik, który stanął na Branicy w listopadzie 1807 r.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Raciborskiej 3

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 75,16 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 141 m
  • Suma podjazdów: 1 182 m
  • Suma zjazdów: 1 140 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Żor

Kolejny wyjazd z kolegami za pieczątkami kontrolnymi do książeczki "Turysta Ziemi Raciborskiej". Wyjechaliśmy z Rybnika o godz. 09.00. Tym razem trasa wiodła: Rybnik, Rzuchów, Lubomia, Pogrzebień, Kornowac, Łańce, Kobyła, Arboretum Bramy Morawskiej, Mini Zoo, Racibórz, Zamek Piastowski, Browar Zamkowy, Markowice, Łężczok, Raszczyce, Babice, Nędza, Szymocice, Górki Śląskie, Sumina, Jejkowice i Rybnik. Wyjazd zaliczyć należy do trudnych ze względu na towarzyszący nam wiatr i temperaturę z rana -4°C oraz na wzniesienia, szczególnie w rejonie Lubomi. Mimo to daliśmy radę. Podczas tego wyjazdu udało nam się zdobyć 17 pieczątek. Dziękuję kolegą Bogdanowi, Czesławowi i Luckowi za towarzystwo w tym wyjeździe. Cała trasa wg mojego licznika to 78.48 km.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o rower

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto